Leto v znamenju Groharja
V Loškem muzeju bodo letos pripravili več kot 25 dogodkov, osrednji pa bo razstava portretov Ivana Groharja, s katero bodo zaznamovali 100-letnico njegove smrti.
V Loškem muzeju so že tradicionalno za novinarje pripravili pregled dela v minulem letu ter hkrati predstavili načrte in osrednje projekte, ki jih pripravljajo v letošnjem letu. »Recesija v gospodarstvu se pozna tudi na področju obiska muzejev, očitno pa nanj vpliva tudi vreme, saj je bilo lani tudi zaradi slabšega avgusta obiska manj kot v preteklih letih. Naše zbirke in razstave si je ogledalo okrog devetinštirideset tisoč obiskovalcev, kar je v primerjavi z letom prej, ko smo presegli številko petdeset tisoč, za malenkost slabše, a je za nas to še vedno uspeh,« je povedala direktorica muzeja Jana Mlakar in dodala, da si je treba po številu in pestrosti obiskovalcev zapomniti predvsem junij.
Osrednji dogodek minulega leta je bila obsežna razstava z naslovom Kaj jemlješ ti orožje, sin?, v okviru katere je bilo predstavljeno ognjeno orožje, ki se nahaja v Loškem muzeju. Razstava, ki jo je pripravil kustos Jože Štukl, bo letos gostovala v Slovenskem vojaškem muzeju v Pivki, kasneje pa še v Mariboru. Ob bogati razstavni dejavnosti v Galeriji Ivana Groharja, ki nedvomno velja za eno kvalitetnejših razstavišč pri nas, so tudi v preteklem letu vzdrževali visoko kvalitetno raven razstavljavcev, so lani pripravili tudi likovno razstavo slikarja Franca Novinca v Bruslju. Med pomembnejše dosežke v muzeju štejejo tudi obnovo mlina, ki je v okviru muzeja na prostem na grajskem vrtu, ob tem pa so pripravili tudi več dogodkov na temo mlinarstva na Škofjeloškem. Tudi letos bodo septembra sodelovali v vseslovenskem projektu dnevi kulturne dediščine in sicer na temo Prostovoljno delo v muzejih. V Loškem muzeju namreč že več let delajo tudi prostovoljci v okviru univerze za tretje življenjsko obdobje, to sodelovanje bo tudi v prihodnje ena od prioritet muzeja.
Letos načrtujejo več kot petindvajset dogodkov od razstav, predavanj, kulturnih dni, dnevov odprtih vrat in podobno. »Poudarek bomo dali nekaj pomembnim obletnicam. V prvi vrsti bo to zaznamovanje 100-letnice smrti slikarja Ivana Groharja. To bo tako v strokovnem kot finančnem pomenu naš največji letošnji projekt, saj pripravljamo razstavo Groharjevih portretov, ki jih nekaj hranimo tudi v Loškem muzeju, večino pa si bomo izposodili v sorodnih institucijah in pri zasebnikih. Vsekakor gre za še en zanimiv vidik Groharjeve umetniške zapuščine, ki je bila doslej dokaj skromno obdelana. Dodali bomo tudi nekoliko drugačen katalog,« je povedala Mlakarjeva. Pripravili bodo tudi dogodke oziroma razstave ob 80-letnici rojstva kiparja Toneta Logondra, zraven pa bodo tudi pri vseloškem projektu 500-letnice potresa v Škofji Loki.
V muzeju se bodo posvečali tudi rednemu delu, urejanju depojskih prostorov, in muzeja na prostem, strokovnemu sodelovanju s sorodnimi institucijami, promociji dediščine in muzejskega dela, prioriteta pa bo letos digitalizacija muzejskega gradiva, ki bo temeljil na podlagi programa »galis«. Kot je še povedala direktorica Mlakarjeva, bo letos muzej ostal brez delavcev, zaposlenih preko javnih del. »Lani so v muzeju delali štirje delavci preko javnih del na receptorski službi, v konservatorski službi, pomagali so nam pri delih v muzeju na prostem, letos pa naj ne bi dobili niti enega. To bo za nas kar precejšen šok, saj nas je v muzeju premalo, zaposlovanje novih sodelavcev pa je ustavljeno že vrsto let.«