Cene kumaric precej različne

Enajst od trinajstih vzorcev kislih kumaric je bilo skladnih s predpisi, je pokazal primerjalni test, ki so ga opravili na Zvezi potrošnikov Slovenije.

V splošnem bi vzorci lahko vsebovali manj soli. Opazen je tudi razpon v ceni kumaric, saj je razlika med najdražjim in najcenejšim vzorcem znašala več kot trinajst evrov. V povprečju bomo potrošniki za delikatesne kumarice odšteli dva evra na kilogram več kot za navadne.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so na testu kislih kumaric na osnovi označb preverjali sestavine, senzorične lastnosti (okus, vonj, tekstura, videz, barva), označevanje ter ceno navadnih in delikatesnih kislih kumaric. Na test je bilo vključenih trinajst vzorcev, od tega sedem vzorcev »običajne« velikosti in šest manjših, tako imenovanih »delikatesnih« kumaric.

Kisle kumarice poleg osnovnih surovin, kisa in vode, običajno vsebujejo še sol, sladkor in začimbe. Količina slednjih je pogosto odvisna predvsem od države porekla; kisle kumarice iz Avstrije, Nemčije in Madžarske so po okusu občutno bolj sladke od domačih kislih kumaric. Med dodanimi začimbami so običajno lovor, poper, koper in gorčično seme, redkeje tudi čebulice in rdeča paprika.

Bistvena sestavina kislih kumaric je kis, ki živilo konzervira, mu daje aromo in poln okus. Dva vzorca sta namesto kisa vsebovala razredčeno ocetno kislino, ki je cenejša od alkoholnega kisa in ne vsebuje značilnih fermentacijskih produktov, ki dajejo izdelku polnejši okus.

Med nepotrebnimi dodatnimi sestavinami v kislih kumaricah se pojavljajo predvsem sredstvo za utrjevanje, arome in konzervansi. »Pogosta vsebnost teh nepotrebnih dodatkov nas je presenetila, saj taki dodatki niso potrebni, če je surovina ustrezna in je tehnološki postopek kakovostno izpeljan,« je povedala dr. Tanja Pajk Žontar, prehranska strokovnjakinja pri ZPS.

Večina vzorcev je ustrezala zakonsko določenim obveznim označbam, vendar bi več vzorcev lahko vsebovalo tudi dodatne informacije, kot je razširjena hranilna tabela, navodila za shranjevanje pred in po odprtju kozarca ali informacijo o velikosti kumaric, so še ugotovili pri ZPS.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 3. julij 2015 / 11:57

Srečanje podeželskih žena na Blegošu

Škofja Loka – Društvo podeželskih žena Blegoš bo v sodelovanju s škofjeloško kmetijsko svetovalno službo pripravilo v nedeljo, 5. julija, z začetkom ob 11. uri pred kočo na Blegošu tradicionalno, ž...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / sreda, 13. junij 2018 / 21:54

Upajo si, zato zmorejo

Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Kranj je proslavilo 70-letnico svojega delovanja. Vključuje članstvo 18 gorenjskih občin, sicer pa sodi med najbolje organizirane na tem območju.

Kamnik / sreda, 13. junij 2018 / 21:53

Dvorec Katzenberg na dražbi prodan

Občina Kamnik predkupne pravice ne bo uveljavila, namerava pa odkupiti zemljišča na severnem delu smodnišnice.

Bohinj / sreda, 13. junij 2018 / 21:47

Novi predsednik Boštjan Mencinger

Po smrti Janeza Pristavca so na izrednem občnem zboru za predsednika Turističnega društva Bohinj izvolili Boštjana Mencingerja, nekdanjega predsednika uprave Žičnic Vogel.

Gospodarstvo / sreda, 13. junij 2018 / 21:42

Oživili malo Peltonovo kolo

Zanesenjaki iz SIJ Acroni Jesenice so obnovili malo Peltonovo kolo, ki je bilo desetletja nepogrešljiv del valjarne na Javorniku. Na ogled je postavljeno pred upravno stavbo podjetja.

Slovenija / sreda, 13. junij 2018 / 21:29

Čebelarski zvezi nagrada državljan Evrope

Brdo pri Lukovici – Med prejemniki nagrade državljan Evrope, ki jih je Evropski parlament razglasil minuli četrtek, je tudi Čebelarska zveza Slovenije pod vodstvom Boštjana Noča. Nagrado si je pris...