Cene kumaric precej različne
Enajst od trinajstih vzorcev kislih kumaric je bilo skladnih s predpisi, je pokazal primerjalni test, ki so ga opravili na Zvezi potrošnikov Slovenije.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so na testu kislih kumaric na osnovi označb preverjali sestavine, senzorične lastnosti (okus, vonj, tekstura, videz, barva), označevanje ter ceno navadnih in delikatesnih kislih kumaric. Na test je bilo vključenih trinajst vzorcev, od tega sedem vzorcev »običajne« velikosti in šest manjših, tako imenovanih »delikatesnih« kumaric.
Kisle kumarice poleg osnovnih surovin, kisa in vode, običajno vsebujejo še sol, sladkor in začimbe. Količina slednjih je pogosto odvisna predvsem od države porekla; kisle kumarice iz Avstrije, Nemčije in Madžarske so po okusu občutno bolj sladke od domačih kislih kumaric. Med dodanimi začimbami so običajno lovor, poper, koper in gorčično seme, redkeje tudi čebulice in rdeča paprika.
Bistvena sestavina kislih kumaric je kis, ki živilo konzervira, mu daje aromo in poln okus. Dva vzorca sta namesto kisa vsebovala razredčeno ocetno kislino, ki je cenejša od alkoholnega kisa in ne vsebuje značilnih fermentacijskih produktov, ki dajejo izdelku polnejši okus.
Med nepotrebnimi dodatnimi sestavinami v kislih kumaricah se pojavljajo predvsem sredstvo za utrjevanje, arome in konzervansi. »Pogosta vsebnost teh nepotrebnih dodatkov nas je presenetila, saj taki dodatki niso potrebni, če je surovina ustrezna in je tehnološki postopek kakovostno izpeljan,« je povedala dr. Tanja Pajk Žontar, prehranska strokovnjakinja pri ZPS.
Večina vzorcev je ustrezala zakonsko določenim obveznim označbam, vendar bi več vzorcev lahko vsebovalo tudi dodatne informacije, kot je razširjena hranilna tabela, navodila za shranjevanje pred in po odprtju kozarca ali informacijo o velikosti kumaric, so še ugotovili pri ZPS.