Nerešene najbolj zapletene denacionalizacijske zadeve
Pri Upravni enoti Kranj je bilo vloženih 1549 denacionalizacijskih zadev, med katerimi so večino rešili, nerešenih pa ostaja še šestnajst, ki so najbolj zapletene in kompleksne.
Kranj – Med 1549 vloženimi denacionalizacijskimi zadevami so do konca minulega leta na Upravni enoti Kranj rešili 1533 zadev, kar predstavlja 98,96 odstotka. Nerešenih je ostalo še 16 zadev.
»V letu 2010 je bilo rešenih 16 zadev, kar je več kot v letu 2009, čeprav je na tem področju delalo manj zaposlenih. S tem rezultatom smo zadovoljni, saj so ostale v reševanju le še najbolj zapletene in kompleksne zadeve. Zmanjševanje števila nerešenih zadev na prvi stopnji poteka počasneje tudi zaradi ponovnega odpiranja že pravnomočnih zadev, ker stranke vlagajo predloge za obnovo postopkov in za izrek ničnosti že pravnomočnih odločb. Takih zadev je bilo lani sedem,« pojasnjuje načelnica Upravne enote Kranj Olga Jambrek in dodaja, da so med nerešenimi denacionalizacijskimi zadevami najbolj zahtevne, to pa so Majdič, Palm, Pavlin (Butala), ŽU Cerklje in ŽU Kranj.
»Za njihovo rešitev je potreben zahteven in dolgotrajen ugotovitveni postopek s pridobitvijo različnih izvedenskih mnenj in dodatne dokazne dokumentacije. Vzrok, da denacionalizacijske zadeve še niso rešene, je tudi dolgotrajno sporazumevanje za nadomestna zemljišča s Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov RS (ker ni več na razpolago ustreznih nadomestnih zemljišč) in pogosto tudi neusklajeni interesi vlagateljev v isti zadevi. Tudi delo izvedencev poteka prepočasi – izdelava cenitev in določitve funkcionalnih zemljišč,« tudi pravi Jambrekova in dodaja, da bi morala ministrstva posvetiti še večjo pozornost meritornemu odločanju v posameznih zadevah in odločiti, kjer se le da, ne pa vračati zadeve v ponovni postopek upravnim enotam.