Proti zaprtju porodnišnice
Stroka in politika sta na okrogli mizi v Kranju podprli obstoj kranjske porodnišnice. Prof. dr. Marjan Pajntar je dejal, da je kakovost prvi poudarek v zdravstvu: "Kranjska porodnišnica je po mnogih kazalcih med prvimi štirimi v Sloveniji po kakovosti."
Kranj – Krajani in župani spodnjegorenjske regije prepoznavajo Bolnišnico za ginekologijo in porodništvo (BGP) Kranj kot varno in kakovostno porodnišnico, ki bo tudi v bodoče s svojo strateško lego izpolnjevala svoje poslanstvo in vizijo, skladno s potrebami prebivalstva Gorenjske in širše Slovenije. Takšen je bil sklep dobro obiskane okrogle mize na temo Ni nam vseeno, smo proti zaprtju BGP Kranj, ki jo je v četrtek v prostorih kranjske občine sklical župan Mohor Bogataj, udeležili pa so se je predstavniki stroke, politike in laične javnosti. Povabilu se niso odzvali predstavniki ministrstva za zdravje niti župani Zgornje Gorenjske.
»Kot direktor porodnišnice sem dal skozi šest ministrov, vsak jo je hotel ukinjati, potem pa je tudi vsak uvidel kvaliteto manjših porodnišnic,« je poudaril prof. dr. Marko Lavrič, ki v porodnišnici dela 46 let, od tega je bil več kot petnajst let direktor. Prof. dr. Marjan Pajntar je kot ginekolog in porodničar deloval v Kranju dvaindvajset let in v stroko vnesel mnogo novosti. Kranjsko porodnišnico, ki je že zgodaj omogočala, da so lahko očetje spremljali porod, da so bili novorojenčki že takoj pri materah, spodbujala dojenje, je označil za eno najboljših v Sloveniji. Sedanja direktorica BGP Kranj asist. Andreja Cerkvenik Škafar, dr. med., je poudarila, da so s kakovostnim in osebnim pristopom, ki si ga pacientke vse bolj želijo in znajo ceniti, pridobili vidno mesto v okviru slovenskega porodništva. Trend rojstev v zadnjih letih raste, lani se je v kranjski porodnišnici rodilo 1647 otrok.
»Kaj pa, če porodnišnici res zaprejo vrata? Ali bo potem to hiša strahov? Vsaka nova dejavnost, ki bi jo vnesli v te prostore, bi potegnila za sabo ogromne stroške,« je opozoril kranjski občinski svetnik Drago Štefe in dodal, da je zdaj v teh prostorih zbran visoko strokoven tim. Nekateri so tudi menili, da je bila okrogla miza sklicana prezgodaj. Kranjska podžupanja Nada Mihajlović je dejala: »Minister za zdravje Dorijan Marušič mi je povedal, da vnaprej ni zapiral nobene porodnišnice in da bo o racionalizaciji ginekološko-porodne službe povedal več, ko bodo znani rezultati.« Zdravstveni svet bo o strategiji razvoja in celostne ureditve ginekološko-porodne službe v Sloveniji do leta 2020 razpravljal in odločal 25. januarja. »Okrogla miza ni preuranjena, zdaj je čas, da se izrazi volja, potem bo prepozno. Materinstvo, življenje otroka je daleč pred varčevanjem,« je poudaril Branko Grims, občinski svetnik in poslanec v Državnem zboru. BGP Kranj pod direktorico Andrejo Cerkvenik Škafar deluje s pozitivno ničlo, kot je pojasnil predsednik sveta zavoda BGP Kranj Matjaž Tavčar: »Bolnišnica sledi razvoju in tudi iz poslovnih razlogov nismo zaznali, da bi bilo treba racionalizirati ali ukinjati dejavnost.«