Nenehno potovanje skozi čas
V kletnem razstavišču Galerije v Mestni hiši v Kranju je še do konca meseca na ogled prostorska in video postavitev z naslovom Preiskovanje časa.
Avtorici Saba Skaberne in Aleksandra Saška Gruden sta večmedijski projekt Preiskovanje časa prvič predstavili v Peterokotnem stolpu na Ljubljanskem gradu. Nova postavitev v galerijskih prostorih Mestne hiše v Kranju, ambientu z drugačnimi arhitekturnimi značilnostmi, oblikami in preteklostjo, sledi prvotni zasnovi. »Razlike glede umestitve posameznih komponent v bistvenem ne vplivajo na pomensko uravnoteženost celote, ki ne razpada na dva samostojna avtorska segmenta. Avtorici sta prostorsko in video postavitev namreč zasnovali kot medsebojni ustvarjalni dialog, pri čemer je njegovo sporočilo skupen izraz obeh,« je k razstavi zapisal kustos razstave dr. Damir Globočnik. Ambientalna in video postavitev Sabe Skaberne in Aleksandre Saške Gruden prevzema vlogo peščene ure, ki nas opozarja na proces neprestanega prehajanja, pretakanja časa iz ene oblike v drugo.
Mobilni valj – tuljava, ki ga je zasnovala Saba Skaberne, ponazarja gibljivost in večni tok časa. Mobilni objekt proizvaja optično igro, s katero je ustvarjena iluzija večnega kroženja, cikličnosti in neskončnosti. Optično iluzijo in proces gibanja potencirajo tudi fraktalni vzorci, ki se povezujejo v spiralna motiva na obeh koncih tuljave (nastali so s sodelovanjem Jožeta Slačka). Uporabljen je tudi učinek fotoluminiscence. Oblike na površini valja po zaslugi UV osvetlitve sevajo v temnem prostoru. Spiralna rotacija valja ujame gledalčev pogled in spodmakne tla časovni orientaciji. Gledalčev občutek za realen čas se izgublja. Podobno velja tudi za svetlobno projekcijo, ki temelji na sliki nizozemskega slikarja Hieronymusa Boscha (ok. 1450–1516) Deček z vetrnico in vozičkom iz okrog 1510/1515. Gibanje in postopno izginevanje podobe v točko poudarja vtis nenehnega kroženja, gibanja in potovanja po časovni premici. Tako Aleksandra Saška Gruden kot Saba Skaberne sta na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani diplomirali iz kiparstva.