Ukrepi potrebujejo svoj čas
Vlada je sprejela sklop ukrepov, s katerimi bodo pomagali gradbenikom pri prebroditvi krize. "Gradbeništvo ima velik vpliv na razvoj Slovenije, zato je vsak ukrep dober," pravijo šefi gradbenih podjetij.
Ljubljana, Kranj – Posebna skupina za pripravo ukrepov za prebroditev krize v gradbeništvu je več mesecev premlevala številne rešitve, med 33 predlogi so bili nekateri že uveljavljeni, ministrica Darja Radić pa je sklop ukrepov dodatno predstavila. »Zagotovo gradbeništva, kot smo ga imeli na vrhu konjunkture v letu 2008, v Sloveniji ne potrebujemo. Po krizi bodo ostala le najboljša podjetja, predvsem takšna, ki so že v krizo vstopila z dobro finančno strukturo in dobrim modelom poslovanja,« meni ministrica Radićeva in dodaja, da so nekatera že lani poslovala z dobičkom. Vlada bo z ukrepi predvsem povečala investicijsko dejavnost in krepila povpraševanje v gradbeništvu, z različnimi ukrepi bo skušala popraviti tudi plačilno disciplino.
Ukrepi vlade so namenjeni predvsem podjetjem, ki so v stabilni poslovni kondiciji, težave pa čutijo predvsem zaradi plačilne nediscipline in pomanjkanja naročil. »Ukrepov še nismo analizirali in jih ne poznam dobro, zagotovo pa je kakršenkoli ukrep za izhod iz gradbeniške krize dobrodošel,« je ukrepe komentiral Darko Vidaković, direktor kranjskega gradbenega podjetja Gradbinec gip. »Vsak ukrep za izhod iz gradbeniške krize je dobrodošel, čeprav podrobnosti še ne poznam podrobno. Upam, da so ukrepi namenjeni tudi podizvajalcem, kot je Marmor Hotavlje. Poleg novih projektov je bistveno, da se uredi plačilna disciplina,« pa ukrepe gospodarskega ministrstva komentira Gregor Žontar, predsednik uprave Marmor Hotavlje. Dodaja, da bo šlo slovenskemu gospodarstvu veliko bolje, ko bo šlo tudi gradbeništvu bolje, saj ima slednja dejavnost skupaj s povezanimi dejavnostmi velik vpliv na bruto domači produkt. Branka Žiberna, direktorja Cestnega podjetja Kranj, v teh dneh zaradi dopusta nismo mogli dobiti.
Precej predlogov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije in Gospodarske zbornice Slovenije za izboljšanje poslovanja je vlada že realizirala, saj niso bili namenjeni le krepitvi gradbeniške dejavnosti. Med ukrepi, ki jih je napovedala ministrica Darja Radić, pa so: energetska sanacija bolnišnic, srednjih in visokih šol za manjša gradbena podjetja, zagon velikih infrastrukturnih projektov za večja, vendar zdrava gradbena podjetja (modernizacija cestne, železniške, letališke infrastrukture), sanacija likvidnostne situacije podjetij (zakon o plačilni disciplini z 30- oziroma 60-dnevnim obveznim rokom plačila in obveznim pobotom ter globami za neupoštevanje zakona), z internacionalizacijo in neposrednimi investicijami v tujini (Radićeva je posebej omenila gradnjo olimpijske vasi v Sočiju), večji nadzor dela na črno (ukinitev gradnje v lastni režiji za objekte nad 250 kvadratnih metrov) in večji nadzor za prepoznavo slamnatih podjetij, o posegu na nepremičninski trg pa bo več znanega čez dva tedna.