Odsevnik za boljšo vidnost
V letu 2010 je na slovenskih cestah umrlo kar 26 pešcev (dva več kot v letu 2009), kar je skoraj petina vseh smrtnih žrtev v prometu.
Ljubljana, Tržič – V ponedeljek se je začel drugi del vsakoletne preventivne akcije Bodi preViden, ki jo koordinira Javna agencija RS za varnost prometa – Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV). Akcija bo potekala do 31. januarja. Poleg gesla (Bodi viden, bodi preViden) ostaja enak tudi njen namen: opozoriti in ozaveščati pešce o pomenu vidnosti v prometu za njihovo varnost. Akcija je hkrati namenjena opozarjanju voznikov, naj več pozornosti namenijo najbolj ogroženim udeležencem v prometu. Prvi del akcije je potekal oktobra.
Pešci lahko za svojo varnost veliko poskrbijo sami, tako da z uporabo različnih odsevnih teles nase opozorijo voznike, je na ponedeljkovi novinarski konferenci v Ljubljani poudarila vodja sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV) Mateja Markl. Kot je pojasnila, so najbolj ranljivi starejši pešci, ki so najbolj pogoste smrtne žrtve med pešci, ter otroci in mladostniki, med katerimi k sreči ni veliko smrtnih žrtev, zato pa je veliko poškodovanih.
Tudi vozniki lahko precej pripomorejo k večji varnosti pešcev, je opozoril Matjaž Leskovar iz sektorja prometne policije na generalni policijski upravi. »Policija ugotavlja, da je vedno več kršitev voznikov pri prečkanju prehodov za pešce, zato jih pozivamo, naj pri vožnji v naselju tako prilagodijo hitrost, da se bodo lahko varno ustavili pred vsakim prehodom za pešce,« je pozval. Policisti bodo v akciji že po tradiciji sodelovali z izvedbo številnih preventivnih (po vrtcih, šolah, domovih za starostnike) in tudi represivnih ukrepov. »Izvajali bomo poostrene nadzore tako pešcev kot voznikov, še zlasti na krajih, kjer najpogosteje prihaja do kršitev in se zgodi največ prometnih nesreč, v katere so udeleženi pešci. Tako bomo nadzirali pravilno ravnanje voznikov do pešcev pred prehodi za pešce, tam bomo tudi merili hitrost. Obenem bomo izvajali tudi nadzor nad pravilnim prehodom pešcev,« je napovedal Leskovar. Kot je pojasnil, je lani na slovenskih cestah umrlo kar 26 pešcev (dva več kot v letu 2009), kar je skoraj petina vseh smrtnih žrtev v prometu. Kar dvanajst pešcev je lani umrlo na prehodu za pešce. »Leto 2009 je bilo sicer prvo leto, da je manj pešcev umrlo v mraku kot podnevi,« je pristavila Marklova.
V okviru akcije Bodi preViden bodo nadaljevali z medijsko kampanjo, aktivnostmi na šolah, veliko pozornosti bodo namenili rekvizitu Vidku, s katerim prikazujejo nujnost uporabe odsevnih predmetov, razdelili pa bodo tudi dvajset tisoč odsevnih trakov. Številni dogodki bodo potekali tudi po lokalnih skupnostih. Kot sta poudarila Aneta Lavtar in policist Boštjan Stare iz tržiškega SPV, prav sodelovanje z lokalno skupnostjo precej pripomore k uspešnosti akcije. »V občini Tržič potekajo ustaljene akcije, ki jih vsako leto nadgradimo z novimi vsebinami, predvsem za najbolj ranljive skupine pešcev. Udeležujemo se več manjših dogodkov, kot so srečanja starejših občanov, obdarovanja otrok ali pa na primer maše v cerkvah. Te akcije so zelo dobro sprejete, tako da nas sedaj že sami krajani in organizacije vabijo, naj tudi v njihovem kraju pripravimo kakšno akcijo,« je povedala Staretova in dodala, da jim pri osveščanju pešcev poleg občine pomagajo tudi učitelji, župniki, predsedniki društev in lokalnih skupnosti ter drugi.