Znova občutno več brezposelnih
V Sloveniji je bilo konec prejšnjega leta že čez 110 tisoč brezposelnih, na Gorenjskem več kot 8200.
Ljubljana, Kranj – Brezposelnost se je decembra zelo zvišala na račun strahu pred sprejemom nove pokojninske zakonodaje. Na Zavodu za zaposlovanje sicer ne beležijo želja (novo prijavljenih) po upokojitvi, znano pa je, da se je v evidenco prijavilo 14.700 oseb, od tega skoraj šest tisoč v starosti nad 55 let (v vsem letu skoraj 14 tisoč, leto prej pa skoraj devet tisoč).
»Na Gorenjskem je bilo v evidenco brezposelnih na novo prijavljenih 1533 oseb, skupaj pa 8238 oseb, kar je v primerjavi z mesecem prej za 8,5 odstotka več, v zadnjem letu pa za petino več. Zaradi napovedanih sprememb pokojninske zakonodaje smo pričakovali večje število starejših: 890 je bilo starejših od 50 let, 52 starejših od 60 let,« pojasnjuje Dragica Ribnikar, direktorica kranjske službe Zavoda za zaposlovanje. Decembra lani se je na Gorenjskem iz evidence odjavilo 884 oseb, od tega jih je 463 našlo zaposlitev. »Trendi zaposlovanja so ugodni, saj smo v letu 2010 našli zaposlitev za 75 tisoč brezposelnih ali za 17 odstotkov več kot leto prej, povpraševanje na trgu dela pa se še krepi. Izboljšanje pričakujemo od aprila naprej,« pojasnjuje Lučka Žižek, v. d. direktorice Zavoda, ki naj bi bila v kratkem polno imenovana, pred dobrim letom pa je bila še direktorica kranjske enote.
»Glede na umirjeno gospodarsko rast v prvem polletju in hitrejšo v drugem poletju ter prestrukturiranje gradbeništva, pričakujem, da bo letošnja povprečna brezposelnost okoli 105 tisoč oseb,« pravi v. d. direktorice, ki opozarja tudi na nov zakon o trgu dela. Novi zakon uvaja princip varne prožnosti in vseživljenjske karierne orientacije, kar pomeni, da podaljšuje prejemanje nadomestila za starejšo populacijo, zvišuje najnižje nadomestilo in omogoča lažjo pridobitev nadomestila ter načrtno opredeljuje poklicno kariero posameznika. Po novem se lahko tudi vsakdo prijavi v evidenco zavoda. »Prijavijo se lahko vsi sposobni za delo in s tem uporabljajo storitve Uradov za delo. Vsak bo lahko prejel pomoč, prosil za pogovor, prejemal podatke o potrebah po delavcih in podobno,« pojasnjuje v. d. direktorice.
Po novem zakonu je ukinjena obvezna prisotnost brezposelnih na domu, saj ta v zadnjih letih ni več opravljala svoje funkcije. Na zavodu pojasnjujejo, da uporabniki njihovih storitev želijo delati, hočejo imeti zaposlitev, zato jim z obvezno prisotnostjo na domu ne želijo zavirati iskanja dela. Poleg tega so nove generacije elektronsko pismene in lahko dostopajo do informacij povsod. Sedaj se lahko brezposelni elektronsko prijavijo v evidenco in elektronsko tudi uveljavijo denarno nadomestilo, delodajalci lahko elektronsko preverijo vlogo za izdajo delovnih dovoljenj, nabor storitev pa se bo še večal.
Lani je bilo v aktivno politiko zaposlovanja vključenih prek 77 tisoč oseb, od tega več kot petdeset tisoč brezposelnih, dobra polovica slednjih (27 tisoč) je lani dobila delo. Tudi danes so aktualni številni razpisi za pospeševanje zaposlovanja, za več zaposlovanja mladih in starejših pa obstajajo tudi davčne olajšave, ki jih delodajalci sicer premalo poznajo. Na zavodu sicer ugotavljajo, da mladi povprečno 2,5-krat hitreje najdejo zaposlitev kot starejši.
Na Gorenjskem tako kot v Sloveniji na zaposlovanje vpliva predvsem previdnejše zaposlovanje podjetij, razlogi za povečanje brezposelnosti pa so oktobrski naval mladih iskalcev prve zaposlitve, pogostejši izteki zaposlitev za določen čas in tudi pokojninska reforma. »V zadnjih dveh mesecih ugotavljamo večji priliv delavcev tudi iz gradbenega sektorja. Vse našteto lahko vpliva na še nekoliko povečano brezposelnost v regiji do konca leta,« napoveduje Ribnikarjeva. Kljub slabim napovedim pa naj bi se v državi v kratkem okrepilo zaposlovanje v trgovini, predelovalnih dejavnostih, na področju gostinstva in turizma, farmacije … Ves čas krize pa delodajalci kažejo interes za zaposlitev strojnikov, elektrotehnikov, računalničarjev pa tudi medicinskega osebja, lani je bilo precej povpraševanja tudi po prodajalcih, voznikih, učiteljih …