Policisti so tudi na smučiščih
Za varnost na smučiščih skrbijo tudi policisti, ki imajo različne naloge - od preventivnih do represivnih. Minuli teden so obravnavali dva trka smučarjev ter trk med voznikoma snežnega teptalnika in motornih sani.
Kranj – Smučarska sezona je že v polnem razmahu, kar se pozna tudi po večjem številu medijskih objav o različnih padcih in drugih nesrečah na smučiščih. Samo v preteklem tednu so se na gorenjskih smučiščih pripetile tri nesreče – na Starem vrhu je prišlo do dveh trkov med smučarji, na Krvavcu pa je voznik teptalca na servisni poti trčil v voznico motornih sani. Slednja nezgoda se je zgodila v ponedeljek okoli 9. ure, ko je voznik teptalca pri vzvratni vožnji med garažo in prostorom, kjer točijo gorivo, trčil v stoječo voznico motornih sani. Slednja se je pri tem lažje ranila. Policisti na kraju niso ugotovili odgovornosti voznika in bodo na pristojno državno tožilstvo podali poročilo.
»Največ nesreč na smučiščih se zgodi ob koncih tedna in šolskih počitnicah, ko se precej poveča obisk smučišč. Nesrečam največkrat botruje neupoštevanje FIS pravil, kot so prehitro smučanje, nepravilno prehitevanje, nedovoljeno prečkanje smučišča ali zadrževanje na smučišču. Do grdih padcev velikokrat pride tudi zaradi precenitve lastnih sposobnosti pri smučarjih, medtem ko smučanje pod vplivom alkohola ali drugih prepovedanih substanc pri smučarskih nesrečah ne izstopata,« je pojasnil predstavnik za stike z javnostmi na Policijski upravi Kranj Leon Keder. Slednjo ugotovitev potrjuje tudi izkupiček osmih poostrenih nadzorov, ki so jih policisti lani opravili na gorenjskih smučiščih; bistvenih napak smučarjev zaradi alkoholiziranosti ali objestnega smučanja niso opazili. Policisti so bili sicer v lanski zimi na gorenjskih smučiščih prisotni okoli 900 ur. Obravnavali so manj kršitev in manj nesreč kot v preteklih zimah.
Vlogo policije na smučiščih sicer lahko razdelimo na tri sklope: preventivno (opozarjanje, svetovanje), represivno (kaznovanje ob nekaterih prekrških) in obravnavanje nesreč na smučiščih, v katerih je bil nekdo hudo telesno poškodovan ali je umrl. Obravnava nesreč, ko se smučar lažje poškoduje ali pa do poškodb sploh ne pride, je po zakonu o varnosti na smučiščih v pristojnosti nadzornikov na smučiščih. Gorenjski policisti so sicer v tej zimi obravnavali »šele« eno smučarsko nesrečo s hudo telesno poškodbo. V lanski zimi pa so na smučiščih obravnavali osemnajst nesreč smučarjev. En smučar je pri tem umrl, dvanajst je bilo huje ranjenih, pet lažje, ena nezgoda pa se je končala brez poškodb. Zgodilo se je tudi deset ostalih nesreč (sankanje, hoja, vožnja z motornimi sanmi …), v katerih je ena oseba umrla, sedem se jih je huje ranilo, dve pa lažje. Izven smučišč se je v lanski zimi zgodila ena nesreča, ki je terjala smrtno žrtev in lažjo poškodbo.
Policisti so edini, ki na smučiščih lahko ugotavljajo vožnjo smučarjev pod vplivom alkohola ali mamil, kadar smučar ogroža sebe ali druge uporabnike smučišča. Dovoljena vsebnost alkohola v organizmu je tako kot v prometu do 0,5 promila. Kršitelja lahko kaznujejo z globo do dvesto evrov ter mu za tisti dan prepovejo smučanje in odvzamejo vozovnico brez povračila, omogočiti pa mu morajo vrnitev v dolino.