Hudiči po naročilu ...
Mallorca naj bi se kopala v soncu in družba naj bi občudovala hektare in hektare razcvetenih mandljevcev. Na otoku se številne pravljice začenjajo z: Dolgo prej, preden je na Mallorci snežilo, čeravno s tem ne mislijo snega, ki sicer zapade na pogorju Tramuntana, ampak prelepe cvetove mandljevcev, ki cvetijo ne le belo, ampak tudi rožnato. Mallorčani pravijo, da je dreves okoli šest milijonov in da na njih rastejo le sladki mandlji. Odkar Amerika bombardira evropski trg z enakomerno raščenimi, belimi oreški, so manjši in rjavkasti mallorški v nemilosti, saj so dražji, a tudi veliko bolj okusni. Naj je letina dobra ali ne, mandljevci cvetijo od sredine januarja do začetka februarja in so turistična atrakcija.
A ker v Palmi rahlo rosi, naš najeti avto lenari. Dame se umaknemo v Can Joan de S'Aigo, staro slaščičarno, v kateri se mešajo slastni vonji. Če že ni pogleda na bajne cvetove, naj nam pogled potolaži vsaj mandljev kolač. Pri sosednji mizi zajetna Bavarka plane skorajda v ogorčenje, ko sliši, da je kolač holesterolna bomba. Dvanajst jajc! Me hladnokrvno naročimo nezdravost, ker izračunamo, da na kos pride manj kot eno jajce. Natakar nas pouči, da domačinke pijejo poleg polsladko penino in ne kave. Ubogamo. Zares je slasten ta:
Mandljev kolač
Gato d' ametles
za družbo
Potrebujemo: 1/2 kg olupljenih mandljev, 1/2 kg sladkorja, 12 jajc, cimet.
Mandlje zmeljemo, vendar ne preveč na drobno. Dodamo 6 jajc in sladkor in zmes dolgo in vztrajno stepamo z mešalnikom. Potem med stepanjem dodamo še preostala jajca, nastrgano lupino neškropljene limone in stepamo naprej, dokler ni zmes zares gosta.
Model s premerom 30 cm enakomerno namastimo, nadevamo vanj testo in pečemo v pečici, ogreti na 190 stopinj od 25-40 minut. Kolač ohladimo na mrežici in ga posujemo s sladkorjem. Nekateri Mallorčani imajo raje, če je kolač komaj okraste barve, drugi uživajo v bolj zapečenem.
Se je res zjasnilo, ali se nam samo zdi, da sije sonce, ker je kolač tako rumen. Skoraj zavriskamo, ker se sončna krogla naravnost baha z žarki. Brž v avto in proti Randi, majhni vasici, kjer stojijo na Puig de Randa trije samostani. Hrib je visok 548 m. Peš ali z avtom. Peš? Štiri ure gor in dol. Zmoremo? Zmoremo. Na koncu je bilo pet ur in pol. Pogledi pa so bili bajni na vse strani Mallorce, čeprav se mandljevci še niso povsem razcveteli. Še vse poduhovljene smo po prihodu v Algaido v mraku dobesedno padle med hudiča, imenovana Els Dimonis. Bil je 16. januar, ko Algaida slavi praznik svojega patrona Sant Honorata in plešejo tradicionalni ples »cossiersi«, pet v belo oblečenih fantov z bogastvom pisanih trakov in s čepicami, na katerih so šopi cvetja, z njimi pa starejši deček, oblečen kot ženska, ki ga vsi kličejo dama. In poleg njih omenjena hudiča z odvratno masko in pokrivalom, na katerega so pritrjeni rogovi in ušesa vola. Ko vstopimo v zares staroveško, a veliko krčmo Ca'l Dimoni (Hudičeva hiša), se zagledamo v zbirko hudičev, nabranih z vsega sveta. Hudičevo dober je tudi:
Zajec s čebulo
Conill amb ceba
za 4 osebe
Potrebujemo: zajca ali kunca, pol kg rdeče čebule, paradižnike, česen, sol, črn poper, olje, rožmarin, timijan, origano, 1 kozarček konjaka, 1 kozarček jereza (sherryja).
Zajca razrežemo na kose, solimo in popramo. Česen popečemo na olju, vendar ne sme porjaveti, nato dodamo kose zajca, oziroma kunca. Ko je meso lepo opečeno, dodamo tanko narezano čebulo in zeliščni šopek z vejico rožmarina, timijana in origana. Če nimamo svežih, si pomagamo s posušenimi zelišči po okusu. Zmešamo konjak, jerez in 1 kozarec vode, olupljene in na kosce narezane paradižnike in tako dolgo dušimo na majhnem ognju, da se čebula zmehča in je meso mehko. Kose mesa nadevamo na ogret krožnik ali v plitvo skledo in prelijemo z omako. Postrežemo s krompirjevim pirejem.