Pogrešane najti čim prej
Iskanje pogrešanih oseb je ena najtežjih oblik policijskega dela, še zlasti ko gre za pogrešane otroke, meni notranja ministrica Tatjana Bobnar.
Ljubljana – V Sloveniji je po podatkih policije vsako leto v povprečju prijavljenih okoli petsto pogrešanih, med njimi je največ starejših oseb, med katerimi so pogosto osebe z demenco ali drugimi starostnimi boleznimi, mladoletnih pa je okoli trideset odstotkov. Prav o pogrešanih osebah, s poudarkom na pogrešanih otrocih in starejših osebah, je pred kratkim v Ljubljani v organizaciji slovenske policije potekala mednarodna konferenca, na kateri so strokovnjaki razpravljali o novih orodjih in sodobnih pristopih k obravnavi pogrešanih oseb za njihovo čimprejšnjo najdbo. Srečanje strokovnjakov iz 25 evropskih držav je potekalo pod okriljem evropske Mreže policijskih strokovnjakov za pogrešane osebe.
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je dajala, da na ministrstvu in v policiji dajejo problematiki pogrešanih oseb pomemben poudarek. »Sama – tudi na podlagi lastne izkušnje – menim, da gre za eno najtežjih oblik policijskega dela. Še zlasti ko gre za pogrešanega otroka kot najranljivejšega v naši družbi. V primeru pogrešanega otroka policija nemudoma aktivira vse svoje sile in zmožnosti z namenom, da ga najdejo čim prej, živega in nepoškodovanega,« je povedala.
»Vsak starš pozna občutek panike, ko svojega otroka naenkrat izgubi izpred oči. Na srečo jih večina hitro najde svojega otroka. Vendar se taki dogodki ne končajo vedno srečno. Policijski organi v Evropi vsako leto prejmejo 300 tisoč prijav pogrešanih otrok. Marsikaterega od teh odpeljejo čez mejo,« pa je opozoril Frank Hoen, ustanovitelj in predsednik mednarodne organizacije Amber Alert Europe, in pozval h krepitvi sodelovanja med policijami v evropskih državah ter razvoju novih orodij in postopkov za iskanje pogrešanih oseb.
Ena od tem na konferenci je bila tudi vzpostavitev sistema za hiter odziv (Amber Alert) v najbolj nevarnih oziroma najbolj ogrožajočih primerih pogrešanih otrok. Namenjen je čimprejšnjemu obveščanju javnosti o pogrešitvi in pozivanju, da vsi po svojih zmožnostih pomagajo pri iskanju pogrešanega otroka. »Za uspešno dosego tega cilja je treba v čim krajšem času razširiti informacijo o pogrešanem otroku med čim več ljudi na določenem območju. Policija po opravljeni oceni tveganja zaprosi medije ali druge nosilce objavljanja informacij, da kar najhitreje razširijo obvestilo o rizičnem pogrešanju otroka,« pojasnjujejo na slovenski policiji.