Smo na dobrem glasu
"Z argumenti dokazujemo nujnost obstoja naše bolnišnice znotraj Gorenjske," je povedala asist. Andreja Cerkvenik - Škafar, dr. med., direktorica Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.
Koliko otrok se je rodilo lani v kranjski porodnišnici?
»Lani se je rodilo 1647 otrok (od tega je bilo 17 parov dvojčkov), kar je precej več kot v letu 2009, ko smo imeli 1513 porodov. Trend rojstev v zadnjih letih raste in lahko povem, da smo s kakovostnim in osebnim pristopom, ki si ga naše pacientke vse bolj želijo in znajo ceniti, pridobili vidno mesto v okviru slovenskega porodništva. Število rojstev nam raste celo v višjem odstotku, kot je to značilno za preostalo Slovenijo.«
Od kod vse porodnice prihajajo k vam?
»Prihajajo iz vse Slovenije, kar pomeni, kot govori tudi pregovor, da »dober glas seže v deveto vas«. Nekoliko bolj pomembno geografsko območje, ki ga pokrivamo, pa je območje spodnje Gorenjske. Z vsemi našimi kapacitetami in z vloženim trudom, strokovnim kadrom, sodobnimi aparaturami in strateško lego smo sposobni pokriti potrebe gorenjskih žensk in z argumenti dokazujemo nujnost obstoja naše porodnišnice znotraj Gorenjske. Največ rojenih otrok pa imamo po zadnjih podatkih iz občine Preddvor, kar 90 odstotkov Preddvorčank rodi pri nas, sledijo z več kot 80 odstotki občine Železniki, Naklo, Gorenja vas – Poljane, z nekaj odstotki manj pa Kranj, Tržič in Šenčur. V našem porodnem bloku imamo pet porodnih postelj. Naše porodnice se lahko odločijo tako za naravne porode kot tudi za lajšanje porodne bolečine (že skoraj 30 odstotkov porodnic).«
Štirinajst porodnišnic je v Sloveniji. Kako velika je kranjska v primerjavi z drugimi?
»Po številu porodov smo na petem mestu, pred nami so Ljubljana, Maribor, Celje in Postojna, naš cilj pa je drugo do tretje mesto.«
So vedno in takoj na voljo specialnosti, kot so transfuzija, anestezija in kirurgija, če pride do zapletov?
»Kadrovsko smo dobro pokriti, skupaj nas je 120 zaposlenih. Smo specializirana bolnišnica, kar pomeni, da v okviru naše ustanove sicer nimamo oddelkov, kot so otroški, internistični, kirurški, vendar z vso odgovornostjo lahko zatrdim, da kljub temu zagotavljamo 24-urno neprekinjeno zdravstveno varstvo nosečnic, porodnic in ginekoloških pacientk s strani ginekologa – porodničarja (prav vsi so tudi operaterji), anesteziologa in pediatra, ki izključno skrbijo za naše pacientke in tako nikoli ne prihaja do čakanja zaradi obremenitve zdravnikov pri drugih urgentnih stanjih. Imamo zelo nizek odstotek otrok, ki jih premestimo v terciarne ustanove, in odlične rezultate vitalne statistike.
V zadnjem desetletju nikoli ni bilo potrebno poklicati k operaciji kirurga, s katerim imamo sicer sklenjeno podjemno pogodbo. Kar se tiče transfuziologije, pa smo lani pristopili k projektu formiranja krvne banke v okviru Zavoda za transfuzijsko medicino, ki je v teku. Odlično sodelujemo s kolegi tako na primarnem, sekundarnem kot terciarnem nivoju.«
Kranjska bolnišnica je specializirana tudi za ginekološko dejavnost, deluje center za bolezni dojk …
»V veliki operacijski sobi smo leta 2010 opravili 1216 posegov, v mali operacijski pa 1442; število operativnih posegov iz leta v leto raste.
V okviru dispanzerja za ženske imamo priznane tri nosilce, ki so imeli lani skupaj opredeljenih 16.910 žensk. V centru za bolezni dojk na leto naredijo skoraj pet tisoč mamografij in več kot tisoč ultrazvokov dojk. Imamo tudi 24-urno specialistično ambulanto za ginekologijo in porodništvo z več kot 3500 obiski na leto. Zaradi zgodnjih odpustov imamo tudi neonatalno ambulanto, v kateri izvajamo kontrolne preglede tistih otrok, ki so imeli več prilagoditvenih težav ali perinatalnih okužb; v neonatalni ambulanti je več kot 2500 obiskov na leto.«
Kako daleč ste z nakupom digitalnega mamografa?
»Dvanajstega februarja bomo v studiu TV Slovenija organizirali dobrodelni koncert za nakup digitalnega mamografa. Do zdaj smo zbrali približno 20 tisoč evrov, digitalni mamograf pa stane 400 tisoč evrov. To bo osrednji projekt letošnjega leta, poleg tega smo tudi sredi vzpostavitve sistema vodenja kakovosti po zahtevah standarda ISO 9001:2008, ki ga bomo nadgradili s t. i. akreditacijo, ki bo nujno potrebna tudi zato, da se bomo lahko vključili v mrežo evropskih bolnišnic do leta 2014.«
Ob tem, kar ste povedali, je kar težko verjeti, da so na pristojnem ministrstvu sploh omenjali zaprtje porodnišnice, čeprav se to v 55-letni zgodovini bolnišnice ni zgodilo prvič. V prid ohranitvi se zbirajo podpisi podpore.
»S strani ministrstva za zdravje ali katerekoli druge institucije ni bil sprejet noben sklep o zaprtju bolnišnice. Leta 2009 so bile postavljene smernice za racionalizacijo mreže porodnišnic v Sloveniji, ki so jih v letu 2010 nadgradili še z racionalizacijo ginekološke službe. Minimalni standard za obstoj porodnišnice naj bi bil tisoč porodov na leto, poleg tega so še standardi glede kadrovske zasedbe, opreme, poslovne učinkovitosti. Najprej bo stroka povedala svoje mnenje, na koncu pa bo ljudstvo preko politike odločalo o postavitvi tako pomembnega segmenta, kot je ginekologija in porodništvo, ki dejansko skrbi za najbolj občutljivo populacijo nosečnic, porodnic in majhnih otrok. Zato so bili verjetno tudi vsi predhodni poskusi zapiranja kranjske bolnišnice neuspešni.«
Ampak nekje je izvor tega, kar se govori in piše v javnosti.
»Tisti, ki so informacijo o zaprtju kranjske porodnišnice širili, bodo že morali sami povedati, zakaj so to naredili. Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj živi s Kranjem in ožjo ter širšo okolico. Postali smo prepoznavni, butični, kot se nas je nekako prijel izraz. Po podatkih perinatalne statistike smo kakovostna in varna bolnišnica. Toplo mi je pri srcu, ko tako veliko število ljudi podpira obstoj naše bolnišnice s svojimi podpisi.«
Vaš cilj je, da bi ustanova, ki jo vodite, postala regijska bolnišnica za ginekologijo in porodništvo. Vam bo uspelo?
»Mislim, da smo izkazali vse pogoje, da ostanemo kot bolnišnica oziroma da lahko celo razširimo svojo dejavnost na večje število porodov in ginekoloških primerov. Tudi po evropskih kriterijih sodimo med optimalne porodnišnice.«