Direktor Policijske uprave Kranj Simon Velički (Foto: Tina Dokl)

Nikoli nisem pogledal stran

Na Gorenjskem je varno živeti, ugotavlja direktor Policijske uprave Kranj Simon Velički, ki se je v zadnjih dneh znašel v središču pozornosti tudi zaradi napovedi, da bo prevzel vodenje slovenske kriminalistične policije.

Konec predlanskega leta ste napovedali, da bodo gorenjski policisti v letu 2010 poskušali biti čim bolj učinkoviti, se čim hitreje odzvati na intervencijske primere ter spoštovati človekove pravice. Vam je to uspelo?

»Podatki kažejo, da je na Gorenjskem varno živeti. Kar se tiče prometne varnosti, je lanska statistika na Gorenjskem pokazala slabo sliko v primerjavi s slovenskim povprečjem. Z načrtovanjem in izvedbo tudi policijskih preventivnih in represivnih ukrepov smo skupaj z drugimi subjekti uspeli ustvariti boljše stanje na področju prometa. To je razvidno tudi iz statistike posledic prometnih nesreč do konca novembra, ko je na primer umrlo sedemnajst oseb, v primerljivem obdobju lani pa 23 oseb. Bilo je tudi precej manj poškodovanih. Zelo jasno se kaže naša usmeritev in izvedba nalog pri zasegu vozil kršiteljem povratnikom v cestnem prometu; do sedaj so policisti zasegli 79 vozil, na tak način pa preprečili nadaljnje hujše kršitve v cestnem prometu, medtem ko so leto poprej zasegli 39 vozil. V tem letu smo z izvedbo večjega števila poostrenih nadzorov dali poseben poudarek merjenju hitrosti in preizkusu alkoholiziranosti. Stanje prometne varnosti je zagotovo boljše kot lani. Na področju kriminalitete so vsaj statistično v porastu odkrita in obravnavana kazniva dejanja s področja gospodarstva, res pa je, da sami zajemi podatkov velikokrat izkrivljajo pravo sliko, saj je v nekaterih enotnih preiskavah lahko vključeno veliko število kaznivih dejanj. Na segmentu krvnih deliktov stanje ne izstopa. Poseben poudarek dajemo hitremu odzivanju na nasilje v družini, tu smo skupaj z drugimi, predvsem centri za socialno delo, opravili letos dobro delo. Če pa ocenimo, kakšno je ravnanje policistov, je število pritožb nad njihovim delom manj. Res pa je, da smo obravnavali nekaj primerov, kjer so policisti v naših postopkih preveritve notranje zaščitnih pojavov huje kršili pogodbene obveznosti in jim je bilo tudi izrečeno opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Ocenjujem, da smo skupaj z drugimi subjekti na Gorenjskem ustvarili dobre varnostne razmere in da se odzivamo na probleme v okolju.«

 

Omenili ste že gospodarsko kriminaliteto. Za javnost je bila v lanskem letu najbolj odmevna preiskava Merkurja, ki jo je vodil Nacionalni preiskovalni urad. Koliko je Policijska uprava Kranj sploh sodelovala v tej preiskavi?

»V začetku osnovnih zbiranj obvestil so sodelovali tudi kriminalisti Sektorja kriminalistične policije PU Kranj, a zelo hitro je bila sprejeta odločitev, da bo za odkrivanje kaznivih dejanj v primeru Merkurja oziroma družb, ki so v povezavi z njim, pristojnost prevzel Nacionalni preiskovalni urad, ki je bil za te namene tudi ustanovljen.«

 

Policijska uprava se je letos kadrovsko dopolnila z novimi policisti, po drugi strani pa tudi osiromašila na vodstvenih položajih. Robert Sušanj se je iz letališke policije spet vrnil v Generalno policijsko upravo, vodja sektorja uniformirane policije Policijske uprave Kranj Mitja Herak bo novi direktor uprave Mestne občine Kranj, v igri je vaš odhod …

»Gorenjska je glede odhodov vodstvenih kadrov kar specifična. Dejstvo je, da imamo veliko število izjemnih strokovnjakov, zato smo tudi izjemno zanimivi za generalno policijsko upravo. Tukaj poskušamo v določeni meri slediti nekemu zasebnemu kariernemu izzivu posameznikov, po drugi strani pa vendarle zagotavljamo neko stabilnost tako v strukturi izvedbe kot tudi vodij. V PU Kranj je trenutno malo boljše stanje glede kadrov, nikakor pa ni zadovoljivo, zato tudi pozdravljamo procese reorganizacije policije, če bodo le-ti pripeljali do tega, da se enakomerno porazdeli problematika na število policistov, ki so v državi. Vendarle si še obetamo, da bomo v prihodnosti pridobili še dodatno število policistov. Največji problem so ravno policisti, nadstavba ni tako šibka. Nenazadnje imamo veliko število ljudi, ki imajo visoke, strokovne in univerzitetne izobrazbe, zasedajo pa delovna mesta s srednjo izobrazbo. To kaže na to, da se gorenjske policistke in policisti tudi samoiniciativno izobražujejo. Prav pa tudi je, da se vodstveni kadri občasno menjajo, da pridejo novi ljudje, novi obrazi. Nihče ne sme biti nenadomestljiv.«

 

Kako kaže z vašim odhodom na generalno policijsko upravo za direktorja uprave kriminalistične policije?

»Generalni direktor slovenske policije je ocenil, da sem trenutno najprimernejši kandidat oziroma, da imam vse potrebne kompetence za zasedbo delovnega mesta direktorja uprave kriminalistične policije po odhodu mag. Aleksandra Jevška v pokoj. Glede na to, da v javnosti trenutno ocenjujejo, ali sem zaradi prometne nesreče, ki sem jo povzročil pred 22 leti kot mlad človek, primeren za zasedbo tega delovnega mesta, moram reči, da že sedaj zasedam zelo pomembno mesto. S svojim strokovnim prispevkom na področju prometne varnosti in, če hočete, tudi s svojo osebno izkušnjo poskušam tako v strokovni javnosti kot tudi na človeški način opozoriti predvsem mlade voznike, kaj se jim lahko zgodi. Svoje dejanje ves čas svojega življenja močno obžalujem, vsakič, ko se ta dogodek tudi medijsko izpostavi, pa je zame in za mojo družino še nekoliko hujše. Obenem moram povedati, da še vedno zelo sočustvujem s svojci ponesrečenih v prometni nesreči, in ne mine dan, ko se na to ne bi spomnil.

Ne znam odgovoriti, ali sem primeren, ker se vrednote v družbi spreminjajo. Kot jurist imam vse formalne pogoje. Ali bom tudi zasedel to delovno mesto, pa se še nisem odločil, saj mi je generalni direktor omogočil še nekajdnevni razmislek. Vprašanje pa je, ali bom tudi pozneje znal odgovoriti, ali bom zaradi te hude napake, ki sem jo storil v mladosti, o njenih podrobnostih pa resnično ne želim govoriti tudi zaradi spoštovanja do vseh, ki so bili udeleženi, prevzel vodenje kriminalistične policije. Me pa čudi, da marsikomu poleg tega dejstva, ki ga nikoli nisem skrival in sem marsikateremu mlademu na svojem primeru poskušal dopovedati, naj vendarle pazi, kaj počne v prometu, da nekateri poskušajo oblatiti tudi mojo apolitičnost. To je stvar, ki je zelo nevarna. Slovenski policisti nismo člani nobenih političnih strank, naša biblija so pravni predpisi Republike Slovenije. V meni je tudi dvom, ali bom ob nenehnih vprašanjih izgubil kaj potrebnega vetra v jadra. V Sloveniji je kriminalistična policija izjemno uspešen organ. Izkazala se je v preteklosti in verjamem, da bo tudi v prihodnje s svojimi ugotovitvami pri marsikom povzročila, da ga bo bolela glava. Verjamem pa, da je to v interesu vseh nas. Tudi izkušnje iz preteklosti so pokazale, kaj se lahko zgodi, če se predolgo gleda v stran in ne rešuje zadev tam, kjer so za neko rešitev pristojni določeni organi. Nikoli v življenju nisem gledal stran, ampak v problem, in verjamem, da sem zato marsikomu trn v peti. Očitno se marsikdo boji oziroma ve za mojo trdno pest, takrat ko imamo v preiskavi resna kazniva dejanja, ki močno vplivajo na varnost v Republiki Sloveniji.«

 

Kako sodelujete z občinskimi redarstvi, ki so v zadnjem obdobju dobila precejšnja pooblastila tudi pri nadzoru prometa …

»Treba je priznati, da so ta pooblastila redarstev nekaj novega v Sloveniji in zato povzročajo nekaj organizacijskih težav, katere pa mislim, da bomo s skupnimi prizadevanji rešili. Tudi na zadnjem posvetu z gorenjskimi župani v Tržiču smo ugotovili, da moramo nadgraditi sistem izmenjave podatkov o tistih lokacijah, kjer hitrost resnično predstavlja večjo nevarnost za udeležence v prometu. Ni prav, da se radarske kontrole postavljajo na mesta, kjer v preteklosti ni prihajalo do nobenih ogrožanj, predvsem na koncu naselja, ko se hitrost sprosti na 90 kilometrov na uro. S podatki o najbolj rizičnih mestih policija razpolaga, tudi nekatera občinska redarstva so te podatke imela, nekatera pa tudi ne. Tu vidim tako našo nalogo kot tudi voljo občinskih redarstev, da skupaj s policijskimi postajami, ki so stvarno pristojne za posamezna območja, ugotovijo kritične točke, kjer je primerno, da se meritve hitrosti opravljajo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sreda, 3. julij 2013 / 11:13

Kradli tudi na deponiji

Kranj – Gorenjski policisti so imeli zadnji konec dela prekomerno delo s tatovi, v večini primerov z neznanimi. Na Hafnarjevi poti v Kranju je tako neznani storilec »nepovabljen vstopil« v stanovan...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 31. december 2010 / 07:00

Slovenci smo narod inovatorjev

Tomaž Pevc iz Trzina je direktor združenja slovenskih aktivnih inovatorjev in lastnik dveh patentiranih inovacij. S svojo drugo inovacijo, lučjo za potapljače, je navdušil tudi na nedavnem sejmu v Kuv...

GG Plus / petek, 31. december 2010 / 07:00

O srednjem veku za otroška ušesa

Kadar o neki zadevi ne vemo prav veliko, se je o njej mogoče za začetek podučiti iz knjig, ki jih avtorji in založniki označujejo z dodatkom, da so »za otroke«. Takšna je tudi knjiga

GG Plus / petek, 31. december 2010 / 07:00

Obirska šola bo ostala

Občinski svet v Železni Kapli/Eisenkappel je na zadnji letošnji seji sklenil v poslopju sedanje glavne šole ustanoviti nov šolski center. V dolini Lepene/Leppen bodo ljud...

Zanimivosti / petek, 31. december 2010 / 07:00

Športnika bosta varuha otrok

Mladi par, doma pri Sv. Duhu, oba še aktivna športnika, sta se odločila, da začneta z zasebnim varovanjem otrok.

Cerklje na Gorenjskem / petek, 31. december 2010 / 07:00

Višje sejnine

Cerklje - Precejšnje spremembe zakonodaje v zadnjih štirih letih so občinskemu svetu v Cerkljah narekovale, da sprejeme nov pravilnik o plačah in drugih prejemkih občinskih funkc...