Dvajset let od plebiscita
Ta teden bomo zaznamovali dvajseto obletnico plebiscita o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, ki je odprl pot slovenski osamosvojitvi pol leta pozneje.
Kranj - Triindvajsetega decembra 1990 je na volišča prišlo 93,2 odstotka državljank in državljanov. Za osamosvojitev se je izreklo 95 odstotkov udeležencev oziroma 88,5 odstotka vseh volilnih upravičencev. Plebiscit je sledil demokratičnim spremembam, ki so se konec osemdesetih let prejšnjega stoletja zgodile z vzponom slovenske civilne družbe, demokratične procese pa so pospešile tudi vse bolj zaostrene razmere znotraj jugoslovanske federacije. Jugoslavija je razpadla, po letu 1990 pa je začela formalno nastajati slovenska država. Že januarja leta 1990 so bile tako v Sloveniji razpisane prve večstrankarske volitve po drugi svetovni vojni. Aprila je na volitvah zmagala Demokratična opozicija Slovenije (Demos), ki je tudi oblikovala vlado. Premier je postal Lojze Peterle. Za predsednika slovenskega predsedstva je bil izvoljen Milan Kučan, predsednik slovenske skupščine je postal France Bučar.
Ob dvajsetletnici odločitve za samostojno slovensko državo se bodo ravno na dan plebiscita zvrstili slovesni dogodki. V četrtek, 23. decembra, bo ob 17. uri popoldne v ljubljanski stolnici najprej maša za domovino. Zvečer bo slavnostno zasedal državni zbor, po 20. uri pa bo v Cankarjevem domu osrednja proslava ob jubileju. Slavnostni govornik bo predsednik vlade Borut Pahor, sledil bo umetniški program z naslovom SvobOda samostojnosti, nato pa bodo v veliki dvorani Cankarjevega doma odprli razstavo ob obletnici plebiscita. Na ogled bo do 19. januarja, nato pa se bo selila po Sloveniji.