Intimna ljubezen v zrelih letih
"Spolnost se prakticira tudi v zrelih letih in ni več le privilegij mlajše populacije in tiste, ki so še v reproduktivnih letih. Zelo pomembno pa je, kako razumemo spolnost ...," pravi Irena Rahne-Otorepec, dr. med., specialistka psihiatrije iz Ambulante za spolne motnje in partnerske probleme v Psihiatrični kliniki v Ljubljani.
Kako močni so še vedno predsodki, da je spolnost nekaj, kar sodi v mladost in ne v zrela leta?
»Menim, da se ti predsodki počasi izgubljajo, vsaj upam, da je tako. Ker se populacija stara, je pričakovati, da bo čedalje več ljudi doseglo visoko starost. Spolnost se prakticira tudi v zrelih letih in ni več le privilegij mlajše populacije in tiste, ki so še v reproduktivnih letih. Zelo pomembno pa je, kako razumemo spolnost. Če jo posameznik gleda zelo ozko in mu lahko predstavlja zgolj in izključno spolno združitev, bo zanj lahko ovira, če takšna praksa morebiti v starosti ne bo več mogoča zaradi vpliva bolezni. Če pa oseba na spolnost gleda »širše« in ji predstavlja poleg spolnega akta še izmenjavo telesnih dotikov, čustev, večjo povezanost v paru, ji prinaša užitek in zadovoljstvo, bo to spolno vedenje ohranila tudi v pozno starost.
Res pa tudi drži, da imajo tudi stari ljudje pogosto o lastni spolnosti negativno stališče. Če je tudi stališče in prepričanje družbe, da je spolno vedenje pri starih ljudeh neprimerno, celo označeno kot abnormno, so tako starostniki prikrajšani za spolno izraznost.«
Zakaj se z leti ob istem partnerju občutno zmanjšajo nežnosti, izkazovanje ljubezni?
»To je zelo odvisno od para, koliko skrbi za izražanje nežnosti in za ljubkovanje. Lahko se zgodi, da je tako vedenje »rezervirano« za prva leta partnerske zveze, ki mu rečemo »medeni tedni«, ki je polno vznemirljivosti in strasti ter pričakovanj – tako tudi preveč idealiziranih. Kasneje pa naj bi se zaljubljenost umaknila zreli ljubezni, par se privaja na skupno življenje, se sooča s težavami vsakdana, lahko se rojevajo otroci, polno je tudi zunanjih stresnih dejavnikov, ki vplivajo tudi na kvaliteto spolnosti ter izražanje ljubezenskih čustev. Par lahko »pozabi«, da je treba skrbeti za »živo« partnerstvo in spolnost pogosto postane precej predvidljiva, rutinska, celo dolgočasna, o spolnosti se par pogosto ne pogovarja.«
Kako se spremeni dojemanje lastnega telesa z leti? Kakšen odnos ima zrela ženska, na primer po 50. letu, do svojega telesa?
»Spet lahko rečemo, da je dojemanje spreminjanja telesa s starostjo odvisno od osebnosti posamezne ženske. Nekatere prav zaživijo, ko pridejo v obdobje menopavze, ko ni treba več skrbeti za zaščito pred nezaželeno nosečnostjo. Če je ženska zadovoljna sama s seboj, s svojo telesno podobo, če telesnih sprememb staranja ne jemlje kot katastrofične, ampak se stara dostojanstveno, če ne žaluje za mladostjo, »zamujenimi« priložnostmi, ampak se veseli vsakega dneva posebej, si dovoli uresničiti želje, ima načrte za prihodnost, potem tudi psihično zanjo starost ne predstavlja konca veselja in zadovoljstva. Taka ženska živi harmonično življenje in se počuti sama s seboj v ravnovesju.«
Kako telesne spremembe s staranjem lahko vplivajo na spolno življenje?
»Ženske, ki pridejo v obdobje mene, imajo zaradi upada estrogenov pogosto težave s suho nožnico, zato jih je treba opozoriti na to, da si pomagajo z uporabo lubrikantov, drugače imajo pri spolnih odnosih neprijetne občutke, tudi bolečine. Pogosto jim upade želja po spolnosti. Zaradi naraščanja bolezni v starosti imajo moški pogosteje težave z erekcijo v primerjavi z mlajšimi. Erektilna motnja je namreč zelo pogosta spolna težava moških v srednjih letih in tudi kasneje – v raziskavah je več kot 50 odstotkov moških v starosti od 40-70 let navajalo erektilne težave. Moški v tem obdobju potrebujejo več časa in tudi več spolne stimulacije, česar tudi ženske pogosto ne vedo.
Upad v telesni zmogljivosti, privlačnosti ter spolni sposobnosti lahko zelo negativno vplivajo na samopodobo, seveda je to spet odvisno od osebnosti. Nekateri odreagirajo na te spremembe celo z depresijo.
Na vzdrževanje spolne aktivnosti tudi v starosti pozitivno prispevajo: dobro telesno in duševno zdravje, dostopnost partnerja oziroma partnerke, pa seveda aktivno spolno življenje v prejšnjih življenjskih obdobjih.«