Gimnazijci in folkloristi v Bruslju
Skupina petih gimnazijcev iz Škofje Loke in tamkajšnja folklorna skupina so sredi oktobra obiskali Bruselj z nekaterimi evropskimi institucijami, odšli so tudi v Maasmechelen, belgijsko mesto, pobrateno s Škofjo Loko.
Škofja Loka - Ksenija Mravlja, Luka Murn, Aleksandra Draksler, Aljaž Gaber in Ema Alič so dijaki četrtega letnika Gimnazije Škofja Loka. Izbor najboljših, bi lahko rekli, zato so v organizaciji škofjeloške občine tudi obiskali Bruselj in njegove evropske institucije. Še en razlog, da so dijake izbrali ravno na gimnaziji, je dejstvo, da ta šola že drugo leto zapored vpisuje v evropski oddelek, je povedala organizatorka obiska Andreja R. Megušar z občine. Obiskali so evropski parlament, kamor jih je povabila slovenska poslanka Ljudmila Novak, se oglasili na odboru regij, in na stalnem predstavništvu Slovenije v EU, se srečali s slovenskimi prevajalci v evropskih institucijah, obiskali so tudi evropsko šolo, namenjeno otrokom zaposlenih v ustanovah EU, ki jo obiskuje tudi 37 mladih Slovencev. V tej šoli poučujejo tudi slovenski jezik. In kakšni so vtisi po obisku v glavnem mestu Evropske unije?
Emi se je zdelo zanimivo delovanje evropskega parlamenta, v katerem dela veliko število ljudi. En sam odbor jih denimo šteje sto. Luka je povedal, da ima v parlamentu vsak poslanec pravico dobiti gradiva v svojem jeziku, zato so tam polno zaposleni prevajalci, ki so jih gimnazijci tudi spoznali. Prevajanje pa se jim ne zdi hudo zanimiv posel, raje bi doživeli tolmačenje žive besede iz parlamenta. Srečali so se tudi z mladimi, ki obiskujejo evropsko šolo, tam so jih sprejeli ravnatelj in oba slovenska učitelja, za vodičko pa jim je bila Rozala Novak, hči evropske poslanke. Aleksandra pravi, da se slovenski dijaki v tej šoli pripravljajo na slovensko maturo, vendar jim je nekoliko olajšana. Ugaja pa ji nekoliko drugačen, bolj praktičen način pouka, kot ga poznamo pri nas. Aljaža je navdušil parlament, ki so se ga ob pomoči poslanke lahko od blizu ogledali, nato pa jih je Novakova peljala tudi na kavo in kosilo. Zelo všeč mu je bila evropska šola, saj tam »nimajo učilnice, ampak celo zgradbo za matematiko«. V šoli vlada evropski duh, toda dijaki ohranjajo tudi svojo nacionalno identiteto. Kadar je kakšno veliko športno tekmovanje, vedno pridejo v nacionalnih barvah. Tudi Kseniji je ugajal poučen obisk evropskih institucij in evropska šola, slednja zlasti zato, ker ob dijakih različnih narodnosti vse tako dobro deluje. Na poti v Bruselj so obiskali tudi koncentracijsko taborišče Dachau in pozneje tudi s Škofjo Loko pobrateno mesto Maasmechelen, kjer živi slovenska skupnost in ohranja slovensko kulturo.
Skupaj z dijaki so Belgijo obiskali tudi člani Folklorne skupine Škofja Loka, ki jo vodi Marko Krajnik. »Skupina sicer šteje 45 članov, v Belgijo pa nas je odšlo 29. Medtem ko so gimnazijci obiskovali evropske institucije, smo si folkloristi ogledovali znamenitosti, skupaj smo odšli tudi v pobrateni Maasmechelen, kjer je naša skupina nastopila na Slovenskem dnevu, ki ga je pripravilo Slovensko katoliško kulturno in pevsko društvo Slomšek, je povedal Marko Krajnik. Folklorna skupina gre vsako leto na kako turnejo, letos je ta vključevala Belgijo. Ker ravno sedaj vpisujejo nove člane, je Marko Krajnik še povabil k sodelovanju nove plesalce, ki ga lahko pokličejo na telefonsko številko 041/774-550.