Prodajo Save razume in podpira tudi njena uprava
Potem ko je Sava objavila prodajo Abanke, naj bi del njenih lastnikov zelo hitro prodal kar Savo. Skupna lastnost obeh odprodaj je izboljšanje likvidnostnega položaja prodajalcev.
Kranj – V soboto je izbruhnila novica, da lastniki, zbrani okoli Stanislava Valanta, predsednika uprave NFD Holding, prodajajo več kot polovico Save. NFD Holding, Finetol, Maksima Invest, pa tudi Merkur, Gorenjska banka in drugi naj bi skupaj imeli večino Save, s prodajo pa se jim očitno zelo mudi, saj bi se naložbe radi znebili do konca leta. Valant na naša vprašanja, zakaj in kdo prodaja Savo, pa tudi ali meni, da naložba v Savo ni več dobra naložba, do zaključka redakcije ni odgovoril.
Uprava Save z Janezom Bohoričem na čelu pa sporoča, da o delničarskem sporazumu za prodajo večinskega deleža Save niso bili obveščeni. »Morebitno odločitev naših delničarjev razumemo in jo podpiramo. Tudi v prihodnje želimo dolgoročno stabilne delničarje, ki bodo podpirali zastavljeno strategijo,« pojasnjujejo v Savi. Uprava pa ne komentira informacije, da naj bi se Bohorič čez nekaj mesecev (predčasno) poslovil z mesta predsednika uprave, na njegovo mesto pa bodo (novi?) lastniki imenovali Mateja Narata. Narat je nekdanji član uprave NLB, pred meseci ga je Sava želela na mestu predsednika uprave Abanke (tu je Bohorič predsednik nadzornega sveta), vendar Banka Slovenije ni izdala soglasja.
Sedanja uprava, čeprav podpira skupno prodajo, znova zanika, da bi imela v lasti delnice Save (v podjetju PSL storitve). Njihova vrednost je v zadnjih dneh zelo padla: še konec septembra je bila delnica Save vredna 188 evrov, 24. novembra 146 evrov, konec prejšnjega tedna komaj 92 evrov. V dveh mesecih torej padec za več kot polovico. »Za tak upad tečaja delnice ni nikakršnih ekonomskih razlogov in ga ne povezujemo s poslovanjem Save. Ključni razlogi za nizke ravni tečaja so splošna negativna gibanja na finančnih trgih ter slaba likvidnost delnice,« komentirajo v Savi, od koder sporočajo še, da njihova delnica ostaja perspektivna, donosna in varna naložba.
V treh četrtletjih leta so družbe Poslovne skupine Sava ustvarile 145,3 milijona evrov skupnih prihodkov, kar je deset odstotkov več kot lani. Najbolje posluje dejavnost Gumarstvo, ki je prodajo povečala za petino. Vendar to Savi ne pomaga veliko, saj je imela v tem času za več kot osemdeset milijonov evrov izgube, večina gre na račun oslabitev naložb v Merkur. Nastalo izgubo bo Sava pokrila z rezervami na osnovi dobička, ustvarjenega v preteklih letih, zato ne bo ogrozila dividendne politike Save.
Sedanja uprava, sestavljajo jo Bohorič, Vinko Perčič in Emil Vizovišek, je pred kratkim napovedala tudi odprodajo Savinega premoženja – 23,8-odstotnega deleža v Abanki, na naše vprašanje, ali bodo prodali še kako drugo naložbo, na primer v dejavnosti Turizem (konec novembra je odšel njen šef Andrej Šprajc), niso želeli odgovoriti. Dezinvestiranje opravičujejo z odplačilom nekaterih posojil, posledičnim znižanjem stroškov financiranja ter okrepitvijo kapitalske sestave poslovne skupine. S prodajo deleža v Abanki Vipa, ki naj bi bila izvedena v prvi polovici leta 2011, si bo Sava zagotovila dolgoročno likvidnost, del kupnine pa bodo namenili perspektivnim razvojnim dejavnostim, ki so bile zaradi krize upočasnjene.