Miro Kozelj (Foto: arhiv GG)

Položnice razburile podjetnike

Podjetnikom v šenčurski poslovni coni so prvič doslej izstavili račune za uporabo stavbnega zemljišča, ki pa so za mnoge zelo visoki.

Šenčur - Podjetniki v šenčurski poslovni coni so se prijeli za glavo, ko so prejeli položnice za plačilo nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ki jim ga namerava zaračunati občina Šenčur. Ti zneski so pretirano visoki, protestirajo podjetniki, še posebej tisti, ki imajo v šenčurski coni večja poslopja z veliko parkirnih prostorov. »Pripombe podjetnikov poznamo in jim bomo skušali vsaj nekoliko stopiti nasproti,« napoveduje župan Miro Kozelj.

Kot je pojasnil župan, v poslovni coni doslej občina sploh ni zaračunavala stavbnega nadomestila, čeprav bi ga lahko, saj so tudi na ta način v Šenčur privabljali nove podjetnike. Resnici na ljubo so bili pri tem tudi uspešni, saj v njej danes deluje več kot devetdeset podjetij. A vsega lepega je enkrat konec, še posebej v kriznem obdobju, ko tudi občini Šenčur obupno primanjkuje denarja. Po zadnjih izračunih se bo namreč v prihodnjem letu v občinsko blagajno z državno glavarino in pobranimi občinskimi dajatvami nateklo okoli 5,3 milijona evrov, zaradi velikih zakonskih obveznosti pa bo za investicije v letu 2011 ostalo kvečjemu sedemsto tisoč evrov, če občina ne bo poiskala dodatnih virov na državni in evropski ravni. Prihodki od stavbnega nadomestila pa niso majhni – lani so v Šenčurju iz tega naslova pobrali okoli dvesto tisoč evrov davščin, po novem pa naj bi se v občinski proračun nateklo približno dvakrat toliko.

»Ob sprejemu odloka o plačilu nadomestila za stavbna zemljišča si nismo predstavljali, kaj ta pomeni za samo cono, saj so drugi podjetniki v občini doslej plačevali sprejemljive zneske. Potem ko je bil letos izdelan tudi kataster stavb v coni na podlagi njihovih kvadratur in pripadajočih parkirišč, ki je bil osnova za izračun nadomestila, pa se je pri nekaterih največjih podjetnikih v resnici pokazalo, da so zneski precej visoki. Prav zato že razmišljamo o spremembi občinskega odloka, ki jo nameravamo sprejeti še letos. Načrtujemo takšno spremembo kriterijev za izračun nadomestila, da bi bili končni zneski sprejemljivi tako za občino kot za podjetnike,« je napovedal župan. Ob tem je še opozoril, da bo novi zakon o davku na nepremičnine, ki ga pripravlja država, najbrž še precej bolj neprijazen do podjetnikov, kot je obstoječi občinski odlok.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 24. junij 2017 / 15:42

Haderlapova in Karničar akademika

Trije koroški Slovenci so prejeli pretekli teden visoka odlikovanja. Diplomat, visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini ter predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev dr. V...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 1. julij 2013 / 15:59

Pri štiridesetih v najboljši kondiciji

V Žireh letos praznujejo štirideset let od ustanovitve nogometnega kluba, praznovanje na novem igrišču pa so popestrili tudi s tekmo med domačo ekipo in prvoligašem Triglavom.

Nasveti / ponedeljek, 1. julij 2013 / 15:04

Iz tebe pa nikoli nič ne bo

Molim, da tega stavka ne sliši noben otrok več. Ne vem, ali me zgoraj slišijo. Je samo majhna prošnja, ki pogosto ostaja neuslišana. Zato pravim še vam. Nikoli ne recite tega otroku. Niti ob koncu...

Razvedrilo / ponedeljek, 1. julij 2013 / 14:53

V Loki 'luftajo' enkrat na mesec

V centru Škofje Loke bo vsako prvo soboto v mesecu, vse do oktobra, potekal poseben festival kreativnosti; prva, junijska sobota pa je pokazala, da je ideja med ljudmi naletela na dober odziv.

Šenčur / ponedeljek, 1. julij 2013 / 14:31

Gasilstvo spodbudil požar

Prostovoljno gasilsko društvo Voklo so vaščani ustanovili leta 1923 po požaru Pri Matičku.

GG Plus / ponedeljek, 1. julij 2013 / 12:40

Država številnih afer

Da ne bo nesporazuma: država, ki jo imamo, kakršna koli že je, je še vedno največji dosežek v naši novejši zgodovini. Ne glede na to, da jo kar naprej kritiziramo in da je ta kritika največkrat upr...