Položnice razburile podjetnike
Podjetnikom v šenčurski poslovni coni so prvič doslej izstavili račune za uporabo stavbnega zemljišča, ki pa so za mnoge zelo visoki.
Šenčur - Podjetniki v šenčurski poslovni coni so se prijeli za glavo, ko so prejeli položnice za plačilo nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, ki jim ga namerava zaračunati občina Šenčur. Ti zneski so pretirano visoki, protestirajo podjetniki, še posebej tisti, ki imajo v šenčurski coni večja poslopja z veliko parkirnih prostorov. »Pripombe podjetnikov poznamo in jim bomo skušali vsaj nekoliko stopiti nasproti,« napoveduje župan Miro Kozelj.
Kot je pojasnil župan, v poslovni coni doslej občina sploh ni zaračunavala stavbnega nadomestila, čeprav bi ga lahko, saj so tudi na ta način v Šenčur privabljali nove podjetnike. Resnici na ljubo so bili pri tem tudi uspešni, saj v njej danes deluje več kot devetdeset podjetij. A vsega lepega je enkrat konec, še posebej v kriznem obdobju, ko tudi občini Šenčur obupno primanjkuje denarja. Po zadnjih izračunih se bo namreč v prihodnjem letu v občinsko blagajno z državno glavarino in pobranimi občinskimi dajatvami nateklo okoli 5,3 milijona evrov, zaradi velikih zakonskih obveznosti pa bo za investicije v letu 2011 ostalo kvečjemu sedemsto tisoč evrov, če občina ne bo poiskala dodatnih virov na državni in evropski ravni. Prihodki od stavbnega nadomestila pa niso majhni – lani so v Šenčurju iz tega naslova pobrali okoli dvesto tisoč evrov davščin, po novem pa naj bi se v občinski proračun nateklo približno dvakrat toliko.
»Ob sprejemu odloka o plačilu nadomestila za stavbna zemljišča si nismo predstavljali, kaj ta pomeni za samo cono, saj so drugi podjetniki v občini doslej plačevali sprejemljive zneske. Potem ko je bil letos izdelan tudi kataster stavb v coni na podlagi njihovih kvadratur in pripadajočih parkirišč, ki je bil osnova za izračun nadomestila, pa se je pri nekaterih največjih podjetnikih v resnici pokazalo, da so zneski precej visoki. Prav zato že razmišljamo o spremembi občinskega odloka, ki jo nameravamo sprejeti še letos. Načrtujemo takšno spremembo kriterijev za izračun nadomestila, da bi bili končni zneski sprejemljivi tako za občino kot za podjetnike,« je napovedal župan. Ob tem je še opozoril, da bo novi zakon o davku na nepremičnine, ki ga pripravlja država, najbrž še precej bolj neprijazen do podjetnikov, kot je obstoječi občinski odlok.