Vse več razslojevanja in revščine
Evropsko leto boja proti revščini in socialni izključenosti je bila osrednja tema letošnjih 16. dnevov Socialne zbornice Slovenije.
Bled – »V Evropi je približno osemdeset milijonov ljudi, ki živijo pod pragom revščine. Soočajo se z ovirami pri vstopu na trg dela, dostopu do izobraževanja, stanovanj …,« je uvodoma poudaril predsednik Socialne zbornice Slovenije Nace Kovač. Po besedah ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika je evropsko leto boja proti revščini in socialni izključenosti sovpadlo z obdobjem krize, zato je vlada sprejela številne ukrepe, da bi zmanjšala socialne učinke krize. Minister ocenjuje, da so bili pri tem uspešni.
Ukrepi, ki jih je sprejela vlada, so bili usmerjeni tako v pomoč podjetjem kot posameznikom, ki so se znašli v stiski. Na ta način so po ministrovih besedah ohranili vsaj 25 tisoč delovnih mest, sto tisoč brezposelnih pa po njegovem predstavlja še vzdržno stopnjo. Za socialno varnost posameznikov so letos samo prek njihovega ministrstva namenili za 43 odstotkov več sredstev kot leto prej. Stopnja tveganja revščine za leto 2009 se je tako po podatkih statističnega urada glede na leto 2008 znižala z 12,3 na 11,3 odstotka, prav tako se je znižala stopnja materialne prikrajšanosti s 16,6 odstotka v letu 2008 na 16,2 odstotka v letu 2009. »Socialni položaj se v Sloveniji torej ni tako poslabšal, kot bi lahko sklepali iz posameznih zgodb v medijih,« je dejal Svetlik in dodal, da se je zagotovo poslabšal socialni položaj posameznim skupinam, zato naj bi v prihodnje poskrbeli za bolj konkretno usmerjene ukrepe, ki bodo dosegli prav te ciljne skupine prikrajšanih in socialno izključenih posameznikov. S temi se vsakodnevno srečujejo pri Rdečem križu, kjer po besedah generalnega sekretarja Rdečega križa Slovenije Janeza Pezlja zaznavajo vedno več družbenega razslojevanja in revščine. »Najbolj ogrožena so enočlanska gospodinjstva, največje stiske so v najemniških stanovanjih, med starejšimi so še zlasti ranljive ženske. Lani je po podatkih statističnega urada v revščini živelo 223 tisoč državljanov,« je navedel Pezelj in dodal, da očiten trend naraščanja prošenj prejemnikov pomoči v hrani in oblačilih od nas zahteva, da bolj podrobno spoznamo socialne stiske ljudi in se še učinkoviteje približamo njihovim potrebam ter poleg blaženja posledic začnemo sistemsko prestrezati tudi neposredne vzroke.