Uprava Merkurja išče rešitev za izplačilo odpravnine delavcem
Zaradi nejasnosti zakona je 119 nekdanjih delavcev Merkurja in Mersteela ostalo brez obljubljenih odpravnin in odškodnin. Odločitev prisilnih upraviteljev je presenetila tudi upravi obeh družb.
Naklo - Po današnjem sestanku s predstavniki presežnih in v zadnjih mesecih upokojenih delavcev je vodstvo Merkurja in Mersteela zagotovilo, da bo storilo vse za stoodstotno poplačilo njihovih odpravnin in odškodnin. Prisilna upravitelja Merkurja in Mersteela Ladislav Hafner in Katarina Benedik namreč ne pristajata na izplačilo odpravnin za nekdanje delavce, ker po njunem tolmačenju zakon o finančnem poslovanju, postopkih insolventnosti in prisilnem prenehanju njihove terjatve ne uvršča med prednostne. Takega ukrepa v Merkurju in Mersteelu niso pričakovali, nenazadnje je denar že pripravljen.
»Zaplet okrog odpravnin je resen, zato bomo morali vložiti precej napora, da ga razrešimo. Gre za problem razlage enega člena zakona, za katerega se vsi strinjamo, tako uprava kot oba prisilna upravitelja in delavci, da ni napisan v smislu cilja prisilne poravnave. Delavce namreč postavlja v položaj, ko pred prisilno poravnavo preferira stečaj. Vsi pa se strinjamo, da namen zakona ni bil tak in da je potrebno pridobiti tako razlago zakona, ki bo omogočal izplačilo odpravnin v njihovi polni vrednosti,« je dejal predsednik uprave Merkurja Blaž Pesjak. Kot je napovedal, bodo v Merkurju poskrbeli, da bodo terjatve delavcev v masi prisilne poravnave ustrezno prijavljene. »Če bo potrebno, bomo na državni zbor naslovili prošnjo za razlago zakona oziroma njegovega bistva, da bi se te terjatve, tako kot bi se morale, obravnavale prednostno.«
Čeprav je bila večina presežnih delavcev Mersteela po današnjem sestanku razočarana, saj niso prejeli nobenega pravega zagotovila in se še vedno počutijo preverane, pa je njihov predstavnik Maksimiljan Kalan ocenil, da jim je sestanek vendarle vlil nekaj upanja. »Danes so nam povedali, da uprava se trudi in želi poplačati dolg do nas, žal pa ga brez podpisa prisilne upraviteljice ne morejo,« je povedal. Opozoril je še, da je bila insolventnost Merkurja objavljena 16. septembra, po tem datumu pa so bili vsi računi poplačani, samo odškodnine in odpravnine delavcem ne. Zakaj je do tega prišlo, jim stečajna upraviteljica danes ni znala odgovoriti. »Delavci bomo v primeru nespoštovanja pogodbenih obveznosti in rokov prisiljeni uporabiti vsa pravna sredstva za dosego svojih pravic. Skrajni ukrep bo vložitev tožb,« je še napovedal Kalan.
Brez obljubljenih odpravnin oziroma odškodnin je minuli teden ostalo 119 nekdanjih delavcev - 45 iz Merkurja in 74 iz Mersteela. Gre za zneske od nekaj tisoč do nekaj deset tisoč evrov, skupno pa za okoli devetsto tisoč evrov. Po besedah predsednika uprave Merkurja Blaža Pesjaka je za celoten program presežnih delavcev že rezerviranih okoli tri milijone evrov.