Nesramno drage dimnikarske storitve
Pred vsako kurilno sezono naročim dimnikarja in serviserja gorilca, saj imam peč na kurilno olje. Najprej dimnikar očisti peč in dimnik, nato pa serviser pripravi peč tako, da je izgorevanje čim boljše in gre skozi dimnik čim manj umazanije. Do leta 2008 je v našem kraju dimnikarske storitve opravljal dimnikar, s katerim smo bili v glavnem vsi zadovoljni. Kvalitetno je opravil svoje delo in bil tudi cenovno ugoden. Pred dvema letoma sem zadnjič koristil njegove usluge in le-te so me stale 36 evrov.Lani pa smo dobili novega dimnikarja, in sicer iz dimnikarskega podjetja Dovrtel, d. o. o., Kranj. Že z njegovim prvim obiskom nisem bil zadovoljen. Slabo je očistil peč, na to me je opozoril celo serviser gorilca, poleg tega pa je bilo njegovo delo dražje, saj sem plačal 56 evrov. Dimnikarstvo Dovrtel, d. o. o., Kranj ima zaposlenih 25 dimnikarjev in pokriva večji del Gorenjske. Gre torej za podjetje, ki ima na področju dimnikarskih storitev v Zgornjesavski dolini monopol. Kaj nam prinaša monopol, pa vsi prav dobro vemo – nekvalitetne in občutno dražje storitve.
Septembra 2010 sem dobil obvestilo dimnikarskega podjetja Dovrtel, d. o. o., Kranj, da me bo obiskal njihov dimnikar. Prišel je 29. septembra 2010. Medtem ko je opravljal svoje delo, sem bil poleg njega. Gospod si je s pomočjo ogledala in svetilke ogledal dimnik. Dejal je, da čiščenje ni potrebno. Ogledal si je tudi kamin, ki po njegovih besedah prav tako ni bil potreben čiščenja, tako da je očistil le peč za centralno ogrevanje in izpeljal meritve. Ugotovil je, da gre v zrak preveč ogljikovega monoksida, in sicer 328 mg/m3, kar močno presega dovoljeno mero, ki znaša največ 175 mg/m3. Dejal mi je, da moram napako odpraviti v roku enega tedna. Ko je delo dokončal, je izstavil račun, ki pa je bil precej višji kot pred letom dni, saj je znašal kar 70,56 evra. Ogorčen nad višino zneska sem ga vprašal, kdo določa cene dimnikarskih storitev, in odgovoril mi je, da je za to pristojno Ministrstvo za okolje in prostor. Sprašujem se, ali se Ministrstvo za okolje in prostor zaveda, da danes v Sloveniji polovica zaposlenih mesečno zasluži približno med 600 in 800 evri in da državljani težko plačujemo tako drage storitve, ki povrhu vsega niso vedno kvalitetno opravljene.
Serviser gorilca je prišel 1. oktobra 2010. Opravil je servis ter odpravil že prej omenjeno napako. Naslednjega dne je dimnikar Jan Dovrtel prišel preverit, ali sem napako že odpravil. Povedal sem mu, da je bila napaka pravkar odpravljena in mu pokazal potrdilo o meritvah, ki mi ga je izročil serviser gorilca. Vendar dimnikar s potrdilom ni bil zadovoljen, zato je šel znova preverjat stanje gorilca, in ugotovil, da je z njim vse v redu. To je trajalo le kakšno minuto in ne boste verjeli, izstavil mi je račun, ki je znašal 16,80 evra. Tako so me letošnje dimnikarske storitve stale kar 87,36 evra.
Ravno v tistem tednu pa je bil ta isti dimnikar pri mojih sosedih in opravil popolnoma enake storitve. Pri vsem tem pa je najbolj zanimivo to, da so imeli tudi vsi sosedi čiste dimnike in čiste kamine. Tudi njim je očistil zgolj peči za centralno ogrevanje in izpeljal potrebne meritve. Te storitve so vsakega od nas stale 70,56 evra. Ni težko izračunati, da v tej dejavnosti z malo dela zaslužiš veliko denarja, imeti moraš le obvezno opremo – ogledalo in svetilko. Očitno se nam bližajo časi, ko bomo, namesto da bi se ob pogledu na dimnikarja prijeli za gumb in si zaželeli kaj lepega, v strahu čakali, kdaj bo pri naših vratih pozvonil mož v črni sajasti obleki.
Vinko Cizelj, Podkoren