Dimnikar nič več na streho
Dimnikar na strehi je očitno le še motiv z razglednic. V praksi, vsaj tako je bilo pri Milanu Rupniku, po lestvi ne zleze več.
Kranj – Dimnikar je prišel na dom Milana Rupnika v Stražišče na dan, kot je bil najavljen, petega novembra. »Pred njegovim prihodom sem že postavil lestev, ker bi bilo dimnik treba omesti s strehe. Dimnikar je povedal, da na streho ne bo šel, ker bi bilo to na njegovo lastno odgovornost, kajti če bi padel, bi lahko ostal brez službe,« je povedal Milan Rupnik in dodal, da ima streha sicer nizek naklon. Dimnikar je na potrdilo o obisku med opombe zapisal, navajamo dobesedno: »Ni zagotovljen dostop do podstrehe. Dimnik je treba iti na streho pucat, kar jaz ne grem.«
Enajstega novembra je šel Milan Rupnik pri svojih 65 letih sam na streho. »Čistil sem dimnik od vrha navzdol z originalno dimnikarsko metlo. Medtem ko sem delal, je poštar prinesel priporočeno pošto od Dimnikarstva Dovrtel s ponovno najavo storitve desetega decembra letos. Takoj sem poklical v dimnikarsko podjetje, povedal, da je dimnik do polovice že omeden in predlagal, naj pride dimnikar še istega dne in opravi delo do konca. Dimnikar zaradi številnih delovnih obveznosti ni mogel priti, tako sem sam opravil delo do konca,« je razložil Rupnik, ki je vse dotlej to mirno sprejel, razjezilo pa ga je naslednje: »Zatem sem poklical v dimnikarsko podjetje. Povedal sem, da sem dimnik očistil, da jim decembra ni treba hoditi in da jih bom spomladi poklical za čiščenje. Sogovornik je bil izredno nejevoljen in na to ni pristal. Res ne vem, po kaj bodo prišli decembra. Gledat, kako sem opravil delo?«
Od Dimnikarstva Dovrtel nismo prejeli odgovora, so nam pa nekaj pojasnil dali na ministrstvu za okolje in prostor. »Na kakšen način bo dimnikar očistil dimnik, je stvar njegove presoje glede na okoliščine na terenu. Za delo dimnikarja na strehi je namreč potrebno upoštevati predpise s področja varstva in zdravja pri delu ter druge predpise, ki določajo delo na višini. V skladu s tem je potrebno poleg varovalne opreme delavca zagotoviti tudi varen dostop ter ustrezne varnostne naprave. Prav tako pa mora biti streha izvedena iz materialov, ki dopuščajo hojo po njih. Če torej, glede na povedano, čiščenje dimnika ni mogoče po principu "od zgoraj navzdol", pa lahko dimnikar očisti dimnik tudi skozi čistilna vratca dimnika. Tudi ta morajo biti montirana v skladu s predpisi; najpogosteje pa se nahajajo v kurilnici in na podstrešju. Ne glede na to, na kakšen način dimnikar očisti dimnik, je cena storitve enaka,« je sporočil Andrej Vuga iz Službe za odnose z javnostmi pri ministrstvu.
Milan Rupnik z odgovorom verjetno ne bo zadovoljen, saj, kot je poudaril: »Ni problema v plačilu storitve, ampak je problem v tem, ker dimnikar ne opravi svojega dela. In če že ne more na streho, dimnik lahko omede od spodaj navzgor, pa bi mu jaz pomagal s strehe, če bi bilo treba.«