Tudi Mersteelovi upniki v lastništvo?
Po ustanovnem srečanju upnikov Merkurja se je v torek sestal še upniški odbor njene divizije Mersteel.
Naklo – Na ustanovnem srečanju upnikov Mersteela so sodelovali vsi predstavniki upniškega odbora, ki prihajajo iz Probanke, Acronija, Impola, Perles Merkur Italia in Kovinarja. Za predsednika upniškega odbora je bil izvoljen Matija Kranjc iz Acronija. »Upniki so se seznanili z načrtom finančnega prestrukturiranja, predvsem z informacijami o poplačilu upnikov, konkretnih odločitev pa še niso sprejemali,« je po srečanju povedala prisilna upraviteljica Katarina Benedik.
Mersteel ima po zadnjih podatkih okoli 400 upnikov in za približno 92 milijonov evrov dolga, kolikšne so prave terjatve, pa bo Benedikova ugotovila do začetka januarja, torej mesec dni po presečnem datumu (4. december), ko morajo upniki prijaviti svoje terjatve. Načrt finančnega prestrukturiranja predvideva poplačilo nezavarovanih upnikov v višini 30 odstotkov njihovih terjatev v prihodnjih štirih letih in pol, zavarovani bodo poplačani v celoti.
»Za normalno poslovanje v prihodnjem letu potrebujemo svež kapital. Gre za približno 18 milijonov evrov, za dosego cilja pa se dogovarjamo tako z bankami upnicami kot tudi potencialnimi investitorji,« pravi Darko Gregorič, direktor Mersteela. Po poročanju Dela naj bi bili v igri trije tuji veliki proizvajalci metalurških izdelkov. »Upam, da bomo z uresničitvijo napovedanih ukrepov lahko poslovali uspešno. Za to pa potrebujemo dodaten kapital v prihodnjih treh mesecih,« meni direktor in dodaja, da bi bilo sicer poslovanje Mersteela lahko ogroženo. Tako vodstvo kot upniki pa razmišljajo, da bi podobno kot pri Merkurju del upnikov svoj dolg pretvorilo v kapital. Za kakšen znesek gre, Gregorič zaenkrat ne želi ugibati.
Največja aktualna težava vodilnega ponudnika metalurških izdelkov in storitev v Sloveniji (tako na njihovi spletni strani) je pomanjkanje izdelkov in s tem servisiranje kupcev, ki pa so, tako Gregorič, zelo potrpežljivi. »Naša pozicija v slovenskem prostoru je bila tako zelo pomembna, da se izpad Mersteela odraža tudi na poslovanju naših dobaviteljev in kupcev. Zaenkrat so še strpni, skupaj pa pričakujemo ugodno rešitev,« dodaja Gregorič.
V Mersteelu je bilo še konec prejšnjega leta zaposlenih okoli 250 sodelavcev, danes jih je le še polovica te številke. Oditi so morali zaradi prestrukturiranja in omogočanja normalnega poslovanja, saj prodaje, kot je veljala pred leti (ko je bila ta dejavnost organizirana kot veleprodaja Merkurja), ni več.