Kronika tedna
Rop in Janša sta se poravnala
Nekdanja predsednika vlad Janez Janša in Anton Rop sta prejšnji teden na ljubljanskem okrajnem sodišču dosegla poravnavo v tožbi, ki jo je Janša vložil zaradi Ropovih izjav o domnevnem dogovarjanju o incidentih v Piranskem zalivu pred državnimi volitvami v letu 2004. Rop je po sklenjeni poravnavi obžaloval, da je zadeva prišla v javnost. Ker ne izključuje možnosti, da je bil zaveden, ne bo vztrajal pri trditvi, da sta se Janez Janša in nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader dogovarjala o incidentu v Piranskem zalivu. Janša, ki je v tožbi zahteval javno opravičilo, je pojasnil, da je Rop izjavo umaknil brez sodbe, javno izraženo obžalovanje pa šteje kot opravičilo. Rop je po drugi strani dejal, da se ni nikomur opravičeval, ker za to ni imel razloga, in da poravnavo vidi kot kompromis. Kot je še povedal, ni rekel ničesar takega, kar mu ne bi povedale ustrezne službe. Pogovori so nedvomno bili, nedvomno se je tudi marsikaj drugega dogajalo, le nekaterih dokumentov in dokazov ni bilo, je pojasnil.
Vstopnice prodajala po svoje
Na sodišču v Murski Soboti so nadaljevali sojenje trojici, obtoženi preprodaje kopaliških vstopnic v Termah 3000 v Moravskih Toplicah, s čimer naj bi družbo oškodovali za več kot 200 tisoč evrov. Kot poroča dnevno časopisje, naj bi prav to sojenje povezovali s prijetjem domnevno podkupljivega državnega tožilca Roberta Stojka. Prav on je namreč do prijetja zastopal obtožbo, po kateri naj bi Boštjan Serec, Ervin Železen in Branko Ošlaj storili kaznivi dejanji ponarejanja listin in zlorabe položaja. Po navedbah tožilstva, naj bi Serec in Železen v letih 2003 in 2004 na svojo roko prodala 26 tisoč vstopnic za kopanje v Termah 3000, kar bi moral Branko Ošlaj kot njun nadrejeni ugotoviti, če bi vestno opravljal svoje delo. Prva dva se branita z molkom, Ošlaj pa je povedal, da sploh ni bil njun nadrejeni, pri vseh postopkih preverjanja naročanja in prejemanja vstopnic pa, da je ravnal po predpisih.
Minuli teden ena smrtna žrtev
Pretekli teden (od 8. do 14. novembra) je v prometnih nesrečah na slovenskih cestah umrla ena oseba, so sporočili z Generalne policijske uprave. Na Gorenjskem so se v tem obdobju v prometnih nesrečah lažje poškodovale štiri osebe. Zaradi vožnje pod vplivom alkohola so gorenjski policisti do streznitve pridržali štirinajst voznikov. Letos je tako na slovenskih cestah umrlo 123 ljudi (lani 154). Na Gorenjskem je umrlo 15 oseb, v enakem obdobju lani pa 22.