Po petdesetem spet iščejo delo
Gorenjska izstopa po deležu iskalcev zaposlitve, ki so stari več kot petdeset let, tako zanje kot vse druge, ki iščejo in ponujajo zaposlitev, pa so na Zavodu za zaposlovanje Območne službe Kranj pripravili dan odprtih vrat.
Kranj – Kje dobiti pravi nasvet, kako se prijaviti v evidenco brezposelnih, kako do denarnega nadomestila, kaj je zaposlitveni načrt, kakšni so ukrepi aktivne politike zaposlovanja in še marsikaj so lahko izvedeli udeleženci tako imenovanega dneva odprtih vrat Zavoda za zaposlovanje, ki so ga Območni službi Kranj pripravili minuli četrtek. Kot je povedala direktorica Dragica Ribnikar so se za ta način predstavitve odločili prvič, njihov namen pa je bil, da predstavijo najrazličnejše storitve, ki jih ponujajo tako brezposelnim osebam kot iskalcem zaposlitve, delodajalcem in drugim uporabnikom, od šolarjev naprej.
»Območna služba Kranj je ena izmed dvanajstih v Sloveniji in pokriva gorenjsko regijo. Delujemo na Jesenicah, v Radovljici, Škofji Loki, Tržiču in Kraju. Vodimo tudi statistične podatkih o registriranih brezposelnih osebah, to je tistih, ki se prijavijo v evidenco brezposelnih oseb. Po zadnjih podatkih je bilo konec oktobra registriranih 7534 brezposelnih, kar pomeni, da delež brezposelnih v regiji znaša 7,3 odstotka. Če pogledamo gibanje brezposelnosti na Gorenjskem, ugotovimo, da se je število brezposelnih zniževalo do leta 2008, od takrat naprej pa je začela brezposelnost naraščati in narašča vse do danes,« je povedala Saša Terplan, ki na kranjskem Zavodu za zaposlovanje opravlja delo analitika in skrbi za statistično vodenje podatkov. »Kljub podatkom o naraščanju brezposelnosti opažamo, da je letos začelo naraščati število prostih delovnih mest, saj so delodajalci prijavili več kot deset tisoč šeststo prostih delovnih mest, zaposlilo pa se je več kot sedem tisoč sto oseb. Žal je ponudba delovnih mest velikokrat neusklajena s ponudbo brezposelnih, ki so v evidenci,« je tudi povedala Saša Terplan in postregla še z nekaj zanimivimi primerjalnimi podatki. Tako Gorenjska izrazito odstopa z visokim deležem brezposelnih, ki so stari nad petdeset let, je pa prav na Gorenjskem najmanjši delež iskalcev prve zaposlitve, starih do 26 let in delež dolgotrajno brezposelnih.