Znova o "dvoživkah"
Prejšnji teden je v koalicijskih strankah znova potekalo usklajevanje o predlogu, da poslanska in županska funkcija ne bi bili združljivi. Kot kaže, tudi sedmemu poskusu razdružitve teh dveh nalog slabo kaže.
Ljubljana – Pobuda je prišla iz poslanske skupine Zares, ki ob poslanskem in županskim položajem predvideva tudi popolno nezdružljivost poslanske funkcije s katero koli funkcijo na lokalni ravni, torej tudi s funkcijo občinskega svetnika. Pobud o prepovedi hkratnega opravljanja poslanske in županske funkcije je bilo doslej že šest, prvič v obdobju 1993 do 1995 ob sprejemanju novele zakona o lokalni samoupravi, zadnjič pa lani, ko je koalicija vložila predlog sprememb zakona o poslancih, ki ni bil uspešen, prav tako nezdružljivost ni bila vključena v zakon o integriteti.
Ločitev teh dveh funkcij je tudi del koalicijske pogodbe, potrebo po tem pa vladna stran utemeljuje s tem, da so župani v neenakopravnem položaju: tisti, ki so tudi poslanci, lahko za svojo občino tudi v parlamentu iztržijo kaj več. Poleg tega naj bi šlo za neskladje interesov: poslanska funkcija je zakonodajna, županska izvršilna. Da poskus ločitve kljub koalicijski zavezi ne uspe, je v največji meri pripisati vplivu županskega lobija, saj je domala tretjina poslancev »dvoživk«. Tudi po zadnjih lokalnih volitvah, ko je več poslancev kandiralo za županski položaj, se stanje ni veliko spremenilo. Če bi obveljala predlagana novela zakona o poslancih, bi nezdružljivost obveljala z naslednjimi parlamentarnimi volitvami leta 2012.
»To je ta čas še najmanjši problem v Sloveniji,« je ponovni poskus razdružitve poslanke in županske funkcije komentiral Tomaž Tom Mencinger, poslanec SD in župan občine Jesenice. »Če se bo treba odločati med obema, se bom zelo hitro odločil in bom župan. Tako pa v tem ne vidim velikega problema, večji se mi zdi ta, da je predsednik določene stranke hkrati tudi minister. Biti v županski in poslanski funkciji obenem je za posameznika, ki želi dobro delati v obeh vlogah, naporno, in če ne bi imel ustrezne podpore, bi šlo težko. Za občino pa je takšno stanje seveda prednost.« Pred lokalnimi volitvami smo vprašanje o dvojnosti zastavili dvema kandidatoma za župana, ki sta tudi poslanca. »Nisem zagovornik ločitve, sicer pa o tem najbolj verodostojno odločijo volivci,« je prepričan poslanec SDS in župan občine Gorenja vas-Poljane Milan Čadež. »Župani pestrimo delo državnega zbora, prednost naše prisotnosti pa je v tem, da v parlament prinašamo lokalno problematiko.« Milenko Ziherl, poslanec SDS, ki je kandidiral za župana občine Škofja Loka, pa pravi: »Zelo delaven človek je lahko kos obojemu, seveda nekoliko težje v mestnih kot pa v podeželskih občinah. Menim, da se bodo vloge nekoliko drugače porazdelile, če nam bo uspelo vzpostaviti pokrajine.«