Rešitev je nov vodovod
Krajani Reteč opozarjajo na problem preskrbe naselja z vodo. Ta je kritična, še večji problem pa je z zagotavljanjem požarne vode. Kdaj se bo začela gradnja novega vodovoda, še ni znano.
Reteče – V Retečah opozarjajo na težave z nizkim pritiskom vode v javnem vodovodu in nekateri to povezujejo z gradnjo novega stanovanjskega naselja Reteče, v katerem bo 22 energetsko varčnih hiš, kar pa investitor zavrača, saj je rešitev našel v vodnem zbiralniku. Pretekli mesec je potekalo zbiranje podpisov z zahtevo, da se gradnja naselja, za katerega ima investitor pravnomočno gradbeno dovoljenje, dovoli šele potem, ko bo zagotovljen tak način dovajanja pitne vode do novih stanovanjskih objektov, da pritisk vode v javnem vodovodu ne bo moten. Za komentar smo vprašali Loško komunalo, Občino Škofjo Loko in tudi investitorja, podjetje BK 300.
»Gradnja stanovanjskih objektov in število prebivalcev v Retečah sta v zadnjih štiridesetih letih intenzivno naraščala, tako da je danes na tem območju preskrba s pitno vodo kritična, požarna voda pa po sedaj veljavnih zakonih ni zagotovljena. Obstoječ javni vodovod je namreč star in hidravlično neustrezen, zato bo potrebna zamenjava primarnega dela od Trate do Reteč ter dograditev sekundarnega vodovoda v Retečah,« pravi Tomaž Žumer, vodja vodovoda na Loški komunali, in dodaja, da z gradnjo novega naselja stanovanjskih hiš v Retečah niso soglašali, saj primarni vodovod, ki oskrbuje Reteče s pitno vodo, ne omogoča širitve naselja. Problematike se zavedajo tudi na Občini Škofja Loka, ki je investitor v javno vodovodno infrastrukturo. Glede obnove primarnega vodovoda odgovarjajo: »Občina je sprejela Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za komunalno ureditev naselij Godešič, Reteče in Gorenja vas-Reteče, gradnja tega pa je vključena v projekt pridobitve evropskih sredstev iz kohezijskega sklada. Časovna dinamika izvedbe projekta še ni znana.« Občina Škofja Loka je trenutno v fazi pridobivanja služnosti na trasi, po kateri bo potekal nov vodovod, vendar, kot pravijo, pri posameznih lastnikih niso naleteli na najboljši odziv, zato opozarjajo, da gradnje ne bi bilo mogoče izvesti, četudi bi občina jutri pridobila vsa potrebna sredstva za investicijo.
Za novo naselje vodni zbiralnik
Na občini so za preskrbo novega naselja v Retečah z vodo od investitorja zahtevali rešitev, ki ne bi poslabšala ravni preskrbe vodo obstoječemu prebivalstvu. Investitor je zato zgradil vodni zbiralnik z volumnom sto kubičnih metrov, ki ima režim dopolnjevanja vode med 24. in 4. uro ponoči. Matija Šešok, direktor podjetja BK 300, zagotavlja, da se zaradi novega naselja vodo oskrba za ostale prebivalce ne bo poslabšala: »Prav zaradi koncepta vodnega zbiralnika, ki na ostale potrošnike ne vpliva, je bilo za projekt tudi pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje. Nihanja v pritisku niso posledica gradnje novega naselja, temveč slabega vodovoda. Drži pa, da so ob programiranju in prvem zagonu sistema od 21. do 23. septembra nastopile tehnične napake, ki so posledično povzročile moteno preskrbo z vodo za obstoječe uporabnike. Za morebitne težave zunaj teh dni pa krivec nismo mi. Pred zbiranjem podpisov se nihče od predstavnikov krajevne skupnosti ni obrnil na nas za pojasnila o novem naselju.« Na občini potrjujejo, da se na obstoječem javnem vodovodu v naselju Reteče nihanje tlaka lahko zgodi tudi zaradi hkratne porabe večjih količin vode v obstoječih gospodinjstvih. Sicer pa je v novem naselju Reteče za zdaj zgrajena vzorčna hiša, gradnja pa se z novembrom nadaljuje. Kot smo izvedeli, imajo prodanih pet hiš, vseljive pa bodo do avgusta prihodnje leto.