Prijeli storilca serije vlomov
Škofjeloški policisti so uspešno preiskali serijo vlomov v gostinske lokale in poslovne prostore na območju Škofje Loke in Železnikov.
Kranj – Storitve več kaznivih dejanj vlomnih tatvin od letošnjega januarja do septembra so osumili 25-letnega Škofjeločana in 22-letnico iz okolice Železnikov. »Škofjeločan je s pomočjo 22-letnice na območju občin Škofja Loka in Železniki po do sedaj zbranih podatkih izvršil najmanj sedemnajst vlomnih tatvin. Vsa kazniva dejanja so bila storjena na podoben način, to je z naviranjem oken oziroma vrat z lastno silo oziroma kovinsko palico,« je na sredini novinarski konferenci v prostorih Policijske uprave Kranj pojasnil komandir Policijske postaje Škofja Loka Janez Šuštar. Kot je poudaril, so policisti osumljena prijeli na podlagi najdenih sledov na krajih vlomov in informacij, ki so jim jih posredovali občani, za kar se jim zahvaljuje.
V hišnih preiskavah pri osumljenih so policisti našli več ukradenih predmetov. Zasegli so večjo količino cigaret, osebne in prenosne računalnike, LCD televizorja in LCD računalniške monitorje, glasbeni stolp, grafično kartico, fizična pomnilnika in nekaj denarja. Pri hišni preiskavi so našli še več drugih predmetov, za katere domnevajo, da so prav tako ukradeni. »S prodajo ukradenih predmetov bi storilca po naši oceni lahko zaslužila okoli osem tisoč evrov,« je dodal Šuštar.
»S premoženjsko kriminaliteto se povprečen občan sreča najpogosteje, praviloma kot oškodovanec kaznivega dejanja. Premoženjska kazniva dejanja predstavljajo tudi največji delež prijavljenih in odkritih kaznivih dejanj, ki jih preiskuje policija,« ob tem ugotavlja Boštjan Lindav, vodja Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Kranj. Na Gorenjskem so tako policisti v prvih devetih mesecih od skupno 5054 prijavljenih in odkritih kaznivih dejanj obravnavali kar 4492 kaznivih dejanj splošne kriminalitete, ki zajema tudi kazniva dejanja premoženjskih deliktov. »Na področju premoženjske kriminalitete največji delež predstavljajo tatvine, zatajitve in goljufije, beležimo pa upad velikih tatvin, katerih je bilo v primerjavi z enakim obdobjem lani kar za 22,9 odstotka manj, prav tako je bilo manj tatvin motornih vozil,« poudarja Lindav. Splošna preiskanost kaznivih dejanj na Gorenjskem je bila v prvih devetih mesecih skoraj 55-odstotna, kar je malenkost nad slovenskim povprečjem.
Šef gorenjskih kriminalistov ob tem ugotavlja, da je povzročena materialna škoda kljub manjšemu številu vlomov letos velika, saj je bilo več vlomov v nakupovalne centre, trgovine in zlatarne. Kot ugotavlja, so vlomilci dobro organizirani, saj se predhodno pozanimajo o varnostnih sistemih trgovin in opremijo z ustreznimi pripomočki, na Gorenjsko pa se največkrat pripeljejo od drugod. Lindav je še poudaril, da za zaščito svojega premoženja lahko veliko naredijo občani sami z ustreznim samozaščitnim obnašanjem, namestitvijo ustreznih varoval na objekt in njihovo uporabo. Policisti namreč poznajo veliko primerov, ko imajo posamezniki dobre protivlomne sisteme, a jih ne uporabljajo.