Vremenski podatki pri roki
Damjan Lukanec iz Bašlja ima pred domačim pragom vremensko postajo. "Kot vsakogar, tudi mene zelo zanima vreme in rad imam točne podatke, iz prve roke. Poleg tega me je vedno zanimalo, kako močno zapiha veter v Bašlju."
Damjanova vremenska postaja je že namerila 95 kilometrov na uro. Vremenska postaja meri temperaturo zraka, vlago, zračni tlak, moč in smer vetra ter padavine in točko rosišča. »Gre seveda za spremljanje in ne napovedovanje vremena. Na vsakih pet minut se podatki osvežijo in so objavljeni na spletni strani www.baselj-vreme.info. Vremenska postaja la Cross WS 2300 je kar natančna, temperatura naj bi odstopala do največ 0,1 stopinje Celzija. Ta model je nasploh zelo priljubljen med amaterji,« je razložil Damjan Lukanec.
Damjan je spletno stran www.baselj-vreme.info v domeno vzel za leto dni, da vidi, kakšen bo obisk. »Če bom imel dvajset do trideset unikatnih obiskovalcev na dan, bom stran ohranil. Zaenkrat je obisk dober, največ je bilo klikov ob nedavnih poplavah, ko je bilo na spletni strani v povprečju osemdeset obiskov na dan, največ pa 140. Ob koncu tedna od 18. do 20. septembra je tudi v Bašlju vremenska postaja pokazala, da je padlo 297 milimetrov dežja na kvadratni meter, res pa imamo v Bašlju veliko srečo, da voda odteče. Veliko sem že razmišljal o tem, kaj hudega nas v kraju lahko doleti. Območje ni plazovito, voda odteče, morda močno sneženje. Pred nekaj leti smo že imeli zamete, ko nismo mogli od hiše,« je dejal Damjan in opisal še eno vremensko značilnost: »Dan, preden na Primorskem začne pihati burja, zapiha v Bašlju.«
Zahtevna postavitev vremenske postaje
Vremenska postaja je nadomestilo za vremensko hišico; hišica je resda še bolj natančna, a tudi dražja. In kam sploh postaviti vremensko postajo, da kaže kar najbolj optimalne podatke? »Najprej sem jo imel na strehi hiše, vendar to ni v redu in sem jo postavil pred hišo. Pravilna postavitev senzorjev je pravzaprav ena najzahtevnejših nalog, za optimalne podatke se moramo držati določenih pravil. Za temperaturo so ta pravila najstrožja in jih je včasih zelo težko doseči. Priporočena točka meritve temperature je namreč dva metra nad tlemi, vsaj trideset metrov od tlakovanega območja, še najbolje na travnati površini. Točka mora biti zaščitena pred sončnim obsevanjem in torej postavljena tako, da pod nobenim kotom moč sonca ne pride do senzorja. Vremenska postaja je bele barve, ki najbolj odbija svetlobo. Priporočena točka meritve vetra je deset metrov nad tlemi. Minimalna točka postavitve merilca dežja je vsaj trideset centimetrov nad tlemi, odprtina mora biti vzporedno z nebom … Senzor je seveda treba vzdrževati, čistiti,« je razložil sogovornik.
V Kranju megla, v Bašlju sonce
Včasih je v Kranju še megleno, ko v Bašlju že sije sonce. Ali je res tako, boste torej izvedeli na Bašelj vreme info. »To še posebej prav lahko pride planincem, ki se opravljajo na Storžič. Nekaj časa sem imel na spletni strani na testiranju tudi web kamero, živo sliko s Storžiča. Problem je v tem, da trenutno še nimam tako zmogljive računalniške opreme, da bi bila web kamera priklopljena štiriindvajset ur na dan. Še vedno pa jo imam priključeno doma,« je povedal Damjan Lukanec, ki je tudi član Vremenskega društva ZEVS, združenja ljubiteljev, ki veliko prostega časa namenijo - vremenu.