Digitalni mamograf za boljšo diagnostiko
V Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj v oktobru, svetovnem mesecu boja proti raku dojk, začenjajo z akcijo zbiranja denarja za nakup digitalnega mamografa.
Kranj – Tako kot v večini razvitih držav je tudi v Sloveniji rak dojk najpogostejši rak pri ženskah. »Leta 2007 je na novo zbolelo 1147 žensk. 399 žensk in 3 moški so umrli za rakom dojke. Vsaka deseta ženska v gorenjski regiji je leta 2007 zbolela za rakom dojk, predvidevanja so, da zdaj zboli že vsaka osma. Čeprav jih več zboleva, pa jih manj umre zaradi vedno boljših aparatur, s katerimi raka lahko odkrivamo zelo zgodaj, in zaradi učinkovitejšega zdravljenja,« je povedala Majda Malgaj Krejan, dr. med., spec. za ginekologijo in porodništvo iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.
Mamografija je rentgenska preiskava dojk, kot razloži sogovornica: »Pri slikanju dojk odkrivamo bolezenske spremembe v dojkah, ki jih klinično še ni mogoče opaziti ali tipati. Spremembe so običajno še zelo majhne. V našem Centru za bolezni dojk uporabljamo klasični (analogni) mamografski aparat. Zaradi pacientk, ki jih obravnavamo, si želimo slediti novim diagnostičnim smernicam, ki so že uveljavljene v Evropi, zato za še boljšo in učinkovitejšo diagnostiko raka dojk želimo kupiti digitalni mamograf. Digitalna mamografija je rentgensko slikanje dojk, drugače od klasične mamografije je slika računalniška. Pri tej metodi se rentgenski posnetek pretvori v digitalno sliko z večjo ločljivostjo. Z njeno pomočjo je možnost odkriti spremembe v dojkah, ki jih s klasično metodo slikanja še ne vidimo. Slike lahko računalniško obdelujemo, tako je diagnostika še učinkovitejša, pacientkam pa je velikokrat prihranjeno dodatno slikanje dojk in s tem manjša doza rentgenskega sevanja. Digitalne slike se lahko prek računalniškega omrežja pošlje v druge visoko usposobljene centre doma in v tujini; sodelovanje z njimi je potrebno pri zahtevnih in zapletenih primerih, kjer se na podlagi odčitave slike odloča o usodi pacientke, njenem zdravljenju, možnosti ozdravitve in kvaliteti življenja.«
Majda Malgaj Krejan, dr. med., je še poudarila, da je zelo pomembno redno samopregledovanje dojk, kar je treba začeti delati že v mladosti. »V rodnem obdobju do menopavze naj bi si ženske dojke skrbno pregledovale vsak mesec, vsak deseti dan po začetku menstruacije, v času menopavze pa enkrat mesečno ne glede na dan. Pozorne morajo biti na vsako spremembo barve kože, spremembo velikosti in oblike dojke, zatrdline, udrte bradavice, izcedek iz bradavice, vnetje dojk. V takšnih primerih je nujen pregled pri zdravniku.«