Poseg je bil krut in neizprosen (1)
Poseg v naravo je bil krut in neizprosen, vendar ljudje živijo in delajo naprej, kot vedo in znajo. Kako naj se imenuje jezero, ki je pred dobrimi dvajsetimi leti nastalo po izgradnji elektrarne v Mavčičah?
Trbojsko naj bi se imenovalo po vasi Trboje, to je vas, ki jo objema največji del jezera na levem bregu, Mavčiško bi naj bilo zavoljo elektrarne, ki so jo zgradili tik pod vasjo Mavčiče, Praško jezero naj bi se imenovalo, ker jezero objema velik del brežin pod vasjo Praše. Lahko bi se imenovalo celo Moško jezero, po vasi Moše na levem bregu jezera.
Vendar bi se po vseh naravnih pravilih moralo imenovati in se tudi imenuje Trbojsko jezero.
S tem vprašanjem so se ubadali prizadeti prebivalci in občinska oblast v času po nastanku jezera, tudi kasneje, vendar ni prišlo do soglasja o imenu, ki bi zadovoljilo vse strani. Zato so ga tedaj v občinskem odloku kranjske občine krstili kar za Hidromelioracijsko jezero Mavčiče.
Tako je tudi ostalo do današnjih dni in bo prav gotovo še nekaj časa. Seveda, da bi bil volk sit in koza cela …
Toda v tej predstavitvi malo znanega jezera in čudovite pokrajine ob njem, sploh ne nameravamo razglabljati o imenih ter imenovanjih, marveč o zanimivejših stvareh: o lepoti pokrajine, o skrivnostih in dogajanju na vodi, v vodi in ob njej, o ljudeh, ki prebivajo ob vodi in spremljajo njene tokove in gibanje, in o vsem živem, ki plava pod gladino in na njej. Ne nazadnje še o varstvu narave ter vzdrževanju zdravega naravnega okolja in čistosti voda.
Kakšne so geografske razsežnosti Trbojskega, Mavčiškega, Moškega ali Praškega in Kranjskega jezera? Tudi Kranjskega, vendar do Kranja jezero komaj seže le s severozahodnim rokavom. Čeprav so tedaj predlagali med drugim tudi, da bi se imenovalo Kranjsko jezero.
Glavna jezerska površina se razprostira med bregovi vasi Mavčiče in Moše na južni ter vzhodni strani, Praše in Trboje na sredini, koder se nekdanja savska struga pravokotno prelomi in seže do vasi Jama na zahodu.