Mraz in zima - sovražnika vrtov
Gorenjski vrtovi so večinoma vajeni hudih zim z zelo nizkimi temperaturami, pa tudi vročih poletij, ko brez obilnega zalivanja nekatere rože ne bi preživele.
Pri načrtovanju zasaditve vrta je pomemben dejavnik vreme. Če je vrt na zelo sončnem mestu ob hiši, bomo tja zasadili rastline, ki dobro prenašajo vročino. Tudi po gorenjskih vrtovih lepo uspevajo nekatere sredozemske rastline: fige, ki tudi bogato obrodijo, vinska trta, breskve in marelice, pa tudi okrasne rastline, ki so doma ob morju, tukaj pod gorami lepo cvetijo: oleandri, kaktusi, vse vrste citrusov in cela paleta rož, ki so doma v Afriki. Ker pa so bolj občutljive na zimski mraz, morate v tem času poskrbeti za njihovo zaščito pred zimo. Najbolje jih je še pravi čas umakniti v notranje prostore. Če so rastline že starejše, pa jih ovijte v slamo, oblecite v vrečevino in bodo lažje preživele zimo.
Trajnice, ki so posajene na cvetličnih gredicah, je dobro pred zimo nekoliko osuti z zemljo. Tudi vrtnice ob spodnjem delu stebla zasujte s šoto, pokrijte s suhim listjem in smrekovimi vejami in tako bodo zagotovo dobro prezimile. Enako zavarujte tudi druge trajnice. Spomladi, sredi marca, če vreme to dopušča, jih odkrijte, šoto odstranite malo kasneje, ko se rastline privadijo, pa jim še prerahljajte zemljo in bodo spet lepo odgnale.
Večini rastlin ob koncu oktobra odmrejo nadzemni deli in se pripravijo na zimski počitek, ki traja od dva do tri mesece. Za te rastline je dobra mrzla zima, če je pretoplo, lahko sredi zime odženejo in mladi poganjki kasneje pomrznejo. To je pogosta nadloga na sončnih gredah, zato je zaščita zelo pomembna. Tudi pred zimskim soncem. Če je zima suha in vetrovna, ob dneh, ko ne zmrzuje, zalijte grmičke, da se jim korenine ne izsušijo.