Napovedujemo županske zmagovalce
Kar sedemnajstim sedanjim županom na širšem območju Gorenjske se zmaga obeta že v prvem krogu lokalnih volitev.
Za našo volilno anketo že nekaj časa vlada veliko zanimanja, klicali so celo župani, ki jih nima kaj skrbeti. Toda volitve so pač volitve in malce stisne celo najbolj priljubljene. Veliko zanimanje je dokaz, da našo volilno anketo jemljejo resno, še bolj pa nas veseli, da jo resno jemljejo tudi ljudje, ki so jih poklicali iz Klicnega centra slepih in slabovidnih v Škofji Loki, saj je to najboljše zagotovilo, da dobro odraža javno mnenje. Kar tri petine poklicanih je zaupalo svoje mnenje, kar je v poplavi najrazličnejših anket visok odstotek.
Ne samo volilnih anket, tudi lokalne volitve ljudje jemljejo resno, saj le dobra desetina še ni odločena, koga bodo volili. Volitev se ne namerava udeležiti le 7,9 odstotka volivcev, pri tem z 18 odstotki izstopa občina Radovljica, kar je verjetno odraz tamkajšnjih razmer.
Kar sedemnajstim županom se vnovična zmaga obeta že v prvem krogu, tudi nasledniku župana na Jezerskem. Po pričakovanjih je najbolj vroče v Kranju, Radovljici in Kamniku, tudi Vodicah, kjer dosedanji župani ne kandidirajo več. Na županskih stolčkih utegneta ostati župana na Bledu in v Domžalah, morda tudi v Škofji Loki, najbolj trda prede županoma v Žireh in Naklem.
Zadnje volilne ankete so lahko objavljene teden dni pred volitvami, zato so seveda le napoved. Volilni rezultat bo v marsičem odvisen od dogodkov v zadnjem tednu, ko zaradi predvolilne vročice marsikdo izgubi živce.
Naj vsem kandidatom položimo na srce, ljudje vedno izberemo manjše zlo. Včasih se seveda tudi zmotimo, saj je to človeško.
Marija Volčjak
Za Gorenjski glas smo tudi letos v Klicnem centru slepih v Škofji Loki med 16. in 26. septembrom opravili raziskavo javnega mnenja glede prihajajočih županskih volitev. Raziskavo smo opravili na območju občin širše Gorenjske. Opravljali smo jo v popoldanskem času med 14. uro in 20.30 ter v soboto med 9.30 in 15. uro.
Klicna baza sodelujočih je bila pripravljena iz Telefonskega imenika Slovenije 2010 in je obsegala gospodinjstva fizičnih oseb, ki posedujejo telefonski priključek. Klicali smo tudi mobilne številke. Vsaka klicna številka je bila preko računalniškega programa naključno izbrana iz osnovne klicne baze glede na število telefonskih priključkov na določenem območju. Za posamezno občino smo tako dosegli enakomerno prisotnost vseh občanov. Ciljna oseba je bil polnoleten član gospodinjstva. Raziskava je bila opravljena s pomočjo računalniško podprtega telefonskega anketiranja CATI.
Število sodelujočih za posamezno občino smo določili glede na število prebivalcev v občini. V desnem spodnjem kotu vsakega grafa je prikazano skupno število sodelujočih ter delež tistih, ki se volitev ne nameravajo udeležiti. V samem grafu pa so navedeni le deleži glasov, ki jih bodo posameznemu kandidatu namenili tisti, ki se bodo volitev udeležili.
Za pridobitev 6.626 mnenj smo poklicali 20.359-krat. Od tega se nam je oglasilo 11.216 poklicanih, svoje mnenje pa so nam zaupale kar tri petine poklicanih. Od vseh sodelujočih se 7,9 odstotka volitev ne namerava udeležiti, 10,7 odstotka je bilo še neodločenih, ostali pa so nam zaupali, koga bodo volili za župana.
Vsem sodelujočim, ki na časopis niso naročeni, smo v zahvalo za sodelovanje ponudili brezplačno prebiranje časopisa. Tako je danes kar 2.723 gospodinjstev na Gorenjskem prejelo svoj brezplačni izvod Gorenjskega glasa. Vsem se za sodelovanje v raziskavi prav lepo zahvaljujemo!
Klicni center slepih
Matevž Pintar