Prihodnost temelji na znanju
"V devetih desetletjih obstoja je bila Sava na veliko težkih preizkušnjah, tako kot vedno pa bo tudi tokrat izšla še močnejša," je v govoru ob devetdesetletnici Save poudaril predsednik uprave Janez Bohorič.
Brdo pri Kranju – V kongresnem centru Brdo je Poslovna skupina Sava sredi tedna praznovala devetdeset let obstoja. Na praznovanju je bilo več sto pomembnih slovenskih in predvsem gorenjskih gospodarstvenikov pa tudi gospodarska ministrica Darja Radić in predsednik Državnega sveta Blaž Kavčič, kar dokazuje le (kljub zadnjim pretresom zaradi visoke izgube), da je Sava močna in ugledna gospodarska družba Gorenjske in Slovenije.
»Živimo v turbulentnih časih, v katerih nas čaka marsikaj nepredvidljivega,« je začel slavnostni nagovor rektor Univerze v Ljubljani dr. Radovan Stanislav Pejovnik in nadaljeval: »Sava je kompleksen sistem, ki desetletja razvoja ni gradil na hlastanju za dobičkom.« Pravi, da opazi, kako v Savi zaupajo v lastno (vrhunsko) znanje: »Drzno so iskali in našli nove poti. Tako si danes, na primer, ne znam predstavljati Bleda brez Save.« Ne ve, s čim se bo Sava ukvarjala čez desetletje, ob stoletnici, prepričan pa je, da bo dejavnost temeljila na lastnem znanju in razvoju.
Zgodovino Save so gostom na Brdu pri Kranju predstavili skozi multimedijo, program so dopolnili s številnimi glasbenimi vložki v slogu desetletja, ki so ga opisovali. Niti pregleda zgodovine je vlekla reka Sava, ki nezadržno teče od izvira na Gorenjskem navzdol. Naravni tok reke pa skušajo v poslovnem svetu Save obrniti in zato že dlje časa, ob tej priložnosti pa znova poudarjajo, da Sava teče navzgor.
»Praznujemo devetdeset let uspešnega razvoja Save, desetletja odgovornega dela tisočih zaposlenih, avtorjev zgodbe o uspehu,« je v nagovoru povedal Janez Bohorič, predsednik uprave Save, in nadaljeval o sedanjosti: »Ni razloga za zaskrbljenost. Ena sama neuspešna finančna naložba Save, ki je ob polletju krepko poslabšala uspešnost Poslovne skupine Sava, ni razlog za preplah.« V vseh Savinih temeljnih dejavnostih dobro delajo, tudi kriznim razmeram so se učinkovito prilagodili. Pogoji poslovanja so še vedno oteženi, oživljanje svetovnega gospodarstva gre zelo počasi.
»Pojavljajo se tudi pritiski na vodstvo Save, kar nas ne pušča ravnodušnih. Čas je za pogum, ki smo ga Savčani v preteklosti že večkrat izkazali. V devetdesetih letih obstoja je bila Sava na veliko težkih preizkušnjah, tako kot vedno pa bomo tudi iz te izšli še močnejši. Porok za to so naša bogata tradicija in naši sodelavci,« je še povedal Bohorič.
Ta je sedmim sodelavcem podelil tudi priznanja delavci Save 2010, še posebej pa se je s priznanjem menedžer leta zahvalil Igorju Hafnarju, sodirektorju najuspešnejšega Savinega podjetja Savatech (vodi ga skupaj z Vesno Čadež), in Janezu Fabijanu s priznanjem menedžer znanja. Tudi Sava je prejela priznanje, in sicer Gospodarske zbornice Slovenije. Samo Hribar Milič, njen generalni direktor, je povedal, da bi bila tudi reka Sava ponosna na Savo: »Ne le, da imate odličen kolektiv in odlične proizvode, ampak ste eden od stebrov slovenskega gospodarstva. Brez Save bi bila Slovenija drugačna.«