Želja ostaja stalna razstava
V blejski knjižnici so v sredo odprli razstavo o rojaku Blažu Kumerdeju, slovenskem razsvetljencu, jezikoslovcu in pedagogu.
Razstava in brošura, ki so jo izdali ob tej priložnosti, po besedah direktorice Muzejev radovljiške občine Verene Štekar Vidic ohranjata spomin na čas slovenskega preporoda, v katerem je blejski rojak, pobudnik utemeljitve slovenskega šolstva, pedagog, jezikoslovec in prevajalec Blaž Kumerdej za Slovence ustvaril pomembno duhovno zapuščino. Razstava je svojo pot začela v blejski knjižnici, ki nosi njegovo ime, nato pa jo bodo predstavili še na drugih lokacijah po Bledu, med drugim tudi na občini in Blejskem gradu. »Naša želja pa ostaja, da Blaž Kumerdej na Bledu dobi tudi spomenik v obliki stalne razstave, mogoče v njegovi rojstni hiši v Zagoricah,« je še dejala Verena Štekar Vidic.
Avtorica razstave Tita Porenta je pojasnila, da razstava predstavlja poskus ohranjanja kulturne dediščine, obenem pa želijo s tem spodbuditi tudi predstavnike drugih strok, da še s svojega zornega kota predstavijo enega od najbolj izobraženih in vsestranskih slovenskih preporoditeljev. Življenje in delo Blaža Kumerdeja ter čas, v katerem je deloval, so predstavili na desetih panojih. Posebno mesto je med drugim dobil njegov Domoljubni načrt, kako bi se dalo kranjsko prebivalstvo najuspešneje poučevati v pisanju in branju. Z njim, je pojasnila Tita Porenta, je posegel v šolske reforme, ki jih je uvedla Marija Terezija. Med njegovimi deli, je razložila, je najbolj znana njegova slovnica, ki je ohranjena samo v rokopisni obliki. Med najpomembnejša dela pa sodi prevod Svetega pisma, ki ga je pripravil z Jurijem Japljem. Na razstavi, je še dodala Tita Porenta, pa so se spomnili tudi vseh Blejcev in združenj, ki so ohranjali spomin na Blaža Kumerdeja.