Program je za udeležence brezplačen in lahko reši veliko življenj. (Foto: Matic Zorman)

Svita se ne odkloni

V program Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki, se najbolje odzivajo v zdravstveni regiji Kranj.

»Svitova informacijska točka je odprta vsak delovni dan od 10. do 12. ure v Zdravstvenem vzgojnem centru v ZD domu Kranj. Oglasite se lahko osebno, po e-pošti na naslov erika.povsnar@zd-kranj.si ali pokličite po telefonu na številko 04/2082 286. Vsebino smo vključili tudi v naše zdravstveno vzgojne programe, ki jih izvajamo za odraslo populacijo. Na lokalni ravni pa imamo predavanja, posvete v društvih, podjetjih, zavodih, …,« je pojasnila Erika Povšnar. Ne le priporočeno, modro je, da se na povabilo odzovete. Program je za udeležence brezplačen in lahko reši veliko življenj ter prihrani mnogo trpljenja posameznikom, družinam, vsem bližnjim, toda le v primeru, če se boste odzvali. Če se bolezen zgodaj odkrije, to obliko raka lahko preprečimo.

V Sloveniji na leto odkrijejo okoli 1400 novih primerov raka na debelem črevesu in danki, ki je drugi najpogostejši vzrok smrti med rakavimi obolenji, približno sedemsto ljudi na leto zaradi te zahrbtne bolezni umre. V zgodnji fazi je bolezni odkrite zelo malo, le okoli trinajst odstotkov. Da bi zmanjšali obolevnost in smrtnost v Sloveniji, na nacionalni ravni od leta 2009 poteka program presejanja in zgodnjega odkrivanja raka debelega črevesa in danke Svit. Ta omogoča odkrivanje prikritih krvavitev v blatu. »Namenjen je moškim in ženskam od 50. do 69. leta starosti, ki so v program povabljeni s pisnim povabilom. Ko s podpisom posameznik potrdi sodelovanje, po pošti prejme navodila in komplet za odvzem dveh vzorcev blata. Vzorce vrne po pošti in v nekaj dneh dobi izvid. Če je ta negativen, udeleženec prejme vabilo znova čez dve leti. Če je izvid pozitiven (kar še ne pomeni, da ima oseba raka), se udeleženec zglasi pri osebnem zdravniku, kjer se po oceni zdravstvenega stanja dogovorita za natančnejšo preiskavo črevesa - kolonoskopijo. Pri zdravniku tudi dobi navodila o pripravi na preiskavo, prejme napotnico in recept za pripravek za čiščenje črevesja in seveda, zdravnik je na razpolago za pogovor in pojasnila. Pacient sam, lahko pa tudi zdravnik ali medicinska sestra, pokliče v klicni center Svit, kjer uredijo preiskavo v enem od pooblaščenih kolonoskopskih centrov v Slovenji, ki so na Gorenjskem v Splošni bolnišnici Jesenice, Diagnostičnem centru Bled, Kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik ter Diagnostika (dr. Stane Benedik) v ZD Kranj. Če ni bilo odkritih polipov ali raka, bo pacient v program povabljen čez pet let, če gre za povečano tveganje (odkrite polipe), bo pacient spremljan po smernicah, v primeru odkritega raka pa sledi konziliarni pregled in zdravljenje,« je povedala Erika Povšnar, vodja Zdravstveno–vzgojnega centra v ZD Kranj.

 

V občini Žiri več kot 70-odstoten odziv

Odzivnost na povabilo v program se precej izboljšuje, saj je bila v prvi polovici letošnjega leta 54-odstotna, kar je precej več kot lani, ko je znašala približno 37 odstotkov. Med občinami so velike razlike - najvišja odzivnost je v kranjski regiji (57,84-odstotna), najnižja v murskosoboški (47,44-odstotna). Gorenjci so se nasploh dobro odzivali, še večje razlike, kot po regijah, so po občinah (kar nad 70 odstotkov povabljenih se je v program vključilo v občini Žiri!). »Vsak nov preventivni zdravstveni program potrebuje nekaj časa, da se vzpostavi zaupanje vanj. Tako celovit program, kot je Svit, pa zahteva tudi aktiven odnos posameznika do lastnega zdravja,« je povedala Marija Seljak, direktorica Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) in dodala: »Danes vemo, da številne rake lahko preprečimo z osnovni preventivnimi ukrepi. Državni presejalni programi, ki so na voljo, pa omogočajo posamezniku odkrivanje morebitne prikrite bolezni v stadiju, ko je verjetnost ozdravitve zelo velika.«

Leta 2009 je bilo v program povabljenih več kot 171 tisoč oseb, izjavo o sodelovanju pa je vrnilo dobrih 36 odstotkov (61 tisoč) povabljenih. Analizirali so blato približno 44 tisoč oseb, od tega je bilo skoraj šest odstotkov pozitivnih. Do konca leta 2009 je bilo tako izvedenih 1616 kolonoskopij, od tega je bil rak odkrit pri dobrih sedmih odstotkih oseb (118), pri tretjini (538) pa so bili odkriti napredovalni adenomi (polipi), ki predstavljajo predrakave spremembe. V zgodnjem stadiju bolezni, ko dodatno onkološko zdravljenje ni potrebno in so tako preživetje kot pogoji za nadaljnjo kakovost življenja odlični, je bil rak odkrit v dobrih 71 odstotkih. »Ti izidi so zelo obetavni in predstavljajo veliko razliko od stanja pred začetkom izvajanja presejalnega programa, ko je bilo nad 80 odstotkov raka na debelem črevesu in danki odkritih v napredovalni fazi bolezni,« je dejala Jožica Maučec Zakotnik z IVZ in poudarila: »Že lani je Svit številnim rešil zdravje in življenje.«

Svitova informacijska točka v Kranju

Program koordinira in v sodelovanju s partnerji izvaja IVZ. V kranjski Zdravstveno vzgojni center v ZD Kranj pa se lahko oglasi, kdorkoli bi želel dodatna pojasnila, informacije, svetovanje ali pogovor o dilemah in vprašanjih, ki se porajajo bodisi v zvezi s sodelovanjem v programu ali samo boleznijo; Svitova informacijska točka je odprta vsak delovni dan od 10. do 12. ure.

»Da je vključenost 70 odstotkov ciljne populacije v Program Svit realen cilj, ki si ga moramo prizadevati čim prej doseči na ravni vse države, dokazujejo občine, ki so ta cilj že dosegle ali celo presegle. Njihov dosežek je vreden občudovanja! Za ta cilj se moramo truditi vsi – družba v celoti in vsak posameznik,« je zaključila Jožica Maučec Zakotnik z IVZ. Za povečanje odzivnosti je bila izdelana strategija komunikacijskih dejavnosti, lani se je izoblikovala tudi razvejana struktura podpornikov programa – pokrovitelja Programa Svit, predsednika Republike Slovenije dr. Danila Türka in številnih zdravstvenih delavcev, nevladnih organizacij in posameznikov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / petek, 19. julij 2019 / 10:14

Poudarek na okusih Bleda

Konec tedna na Bled vabijo Blejski dnevi, ki jih bodo letos še nadgradili z Okusi Bleda in izdelki, ki jih ponujajo pod destinacijsko blagovno znamko Blejski lokalni izbor.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 22. december 2007 / 07:00

Srečno 2008!

Ljudmila, Aleš, Tomaž, Blaž, Darko, Alojz so samo nekatera izmed imen ljudi, ki so v prometnih nesrečah na območju PP Jesenice izgubili življenje ali bili hudo ranjeni. Večina je ta imena že poza...

Splošno / sobota, 22. december 2007 / 07:00

Praznoval bom na Čufarjevem trgu

"Naj bo leto, ki prihaja, srečno, mirno in zdravo!" občankam in občanom Jesenic želi župan Tomaž Tom Mencinger.

Splošno / sobota, 22. december 2007 / 07:00

Komu enkratna denarna pomoč za novorojenčke

S prvim januarjem v Občini Jesenice začne veljati odlok o enkratni denarni pomoči novorojenčkom, po katerem bodo starši za vsakega novorojenčka prejeli po dvesto evrov enkratne denarne pomoči. Ob...

Splošno / sobota, 22. december 2007 / 07:00

Kam za silvestrovo na Jesenicah

Na Čufarjev trg na silvestrovanje na prostem, na koncert skupine Eroika v jeseniško gledališče, v Dom Pristava, kjer obljubljajo največji ognjemet in nočno drsanje ...

Splošno / sobota, 22. december 2007 / 07:00

Sarajevo, Beograd, toplice ali smučanje

Nekaj Jeseničanov bo silvestrovalo v evropskih prestolnicah, le redki pa na Kanarskih otokih ali Karibih.