Voditelj Glasove preje Miha Naglič v pogovoru s slovenskim pisateljem in domoljubom Borisom Pahorjem, tudi o knjigi Sončna ura. (Foto: Gorazd Kavčič)

Boris Pahor je spregovoril mladim

Gost 104. Glasove preje je bil slovenski pisatelj in domoljub Boris Pahor, prizorišče dobro obiskanega pogovora pa Gimnazija Kranj, kjer so sogovorniku prisluhnili zlasti mladi.

Kranj - Razloga, da je pogovor s tržaškim pisateljem in zavednim Slovencem Borisom Pahorjem potekal prav na Gimnaziji Kranj, sta dva. Prvi je pisateljeva želja, da spregovori mladim ljudem, v njih zbudi zanimanje za slovensko zgodovino in narodno zavedanje, je na Glasovi preji povedala direktorica in odgovorna urednica Gorenjskega glasa Marija Volčjak. In res so knjižnico kranjske gimnazije napolnili pretežno mladi poslušalci. Drugi je dejstvo, da je na gimnaziji poučevala profesorica Marija Žagar, pisateljeva prijateljica, s katero sta si dolgo dopisovala in v iskrivih pogovorih premlevala številne zanimive teme, med njimi tudi slovensko narodno vprašanje. O njih piše knjiga Sončna ura, katere predstavitev naj bi bila osrednja tema Glasove preje. In je tudi bila, saj je njena vsebina prav zvestoba slovenski nacionalni identiteti, kot je na misel voditelja Preje Miha Nagliča, da se pogovor bolj suče okoli zgodovine in nacionalnega vprašanja kot o sami knjigi, dejal Boris Pahor. Ob pisateljevem obisku so bili počaščeni tudi v Gimnaziji Kranj, ki letos slavi dvestoletnico, je v uvodnem pozdravu dejal ravnatelj Franci Rozman. Pisatelj Boris Pahor (letos je napolnil 97 let) je veliko govoril o primorski zgodovini, ki je zgodovina Slovencev in tudi Evropejcev. Spomnil je tudi na prve žrtve fašizma, štiri ustreljene bazoviške junake, ki so jim postavili spomenik v Prešernovem gaju v Kranju, kjer je bila ravno včeraj slovesnost ob 80-letnici njihove smrti. Zanimiva pa je tudi njegova zamisel o slovenski himni, za katero misli, da bi morala veljati prva kitica Prešernove Zdravljice, ki govori o slovenskem narodu, in ne sedanja predzadnja, ki omeja le sosede.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 9. maj 2008 / 07:00

Nesreče

Pristal v drevesu Kranj - V torek popoldne se je pri podjetju Iskraemeco v Kranju huje ponesrečil devetnajstletni Kranjčan. Ob 14.45 se je z osebnim v...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 2. april 2016 / 14:17

Pri cikastem govedu vse težje najti primernega bika

Cika, ki je edina slovenska avtohtona pasma goved, postaja zaradi svojih lastnosti vse bolj zanimiva za rejo na manjših, samooskrbnih kmetijah. Stalež se povečuje, po zadnjih podatkih približno tisoč...

Škofja Loka / sobota, 2. april 2016 / 14:14

Na Jesenkovem popoldnevu promocija naravoslovja

V spomin na Frana Jesenka, slovenskega botanika in genetika, rojenega v Škofji Loki, so že petič zapored pripravili Jesenkovo popoldne.

Kranj / sobota, 2. april 2016 / 14:12

Novo vozilo za gasilce iz Predoselj

Komaj so gasilci iz Predoselj dobili novo vozilo, že so z njim odšli na prvo intervencijo in ga uporabili še pred sredino uradno slovesnostjo na sedežu Gasilske zveze Mestne občine Kranj.

Preddvor / sobota, 2. april 2016 / 14:12

Pri šoli več športnih igrišč

Preddvor – Spomladi se je v Preddvoru nadaljevala obnova športnih igrišč pri osnovni šoli, ki so jo začeli septembra lani. Občina Preddvor je temu letos namenila 200 tisoč evrov, medtem ko je skupn...

Razvedrilo / sobota, 2. april 2016 / 14:09

Pojesti bom moral še kar nekaj žgancev

Namesto kviza Vem! s prvim aprilom na TV Slovenija prihaja nov kviz Taksi, ki bo na sporedu od ponedeljka do petka ob 18.25 na prvem programu.