Voditelj Glasove preje Miha Naglič v pogovoru s slovenskim pisateljem in domoljubom Borisom Pahorjem, tudi o knjigi Sončna ura. (Foto: Gorazd Kavčič)

Boris Pahor je spregovoril mladim

Gost 104. Glasove preje je bil slovenski pisatelj in domoljub Boris Pahor, prizorišče dobro obiskanega pogovora pa Gimnazija Kranj, kjer so sogovorniku prisluhnili zlasti mladi.

Kranj - Razloga, da je pogovor s tržaškim pisateljem in zavednim Slovencem Borisom Pahorjem potekal prav na Gimnaziji Kranj, sta dva. Prvi je pisateljeva želja, da spregovori mladim ljudem, v njih zbudi zanimanje za slovensko zgodovino in narodno zavedanje, je na Glasovi preji povedala direktorica in odgovorna urednica Gorenjskega glasa Marija Volčjak. In res so knjižnico kranjske gimnazije napolnili pretežno mladi poslušalci. Drugi je dejstvo, da je na gimnaziji poučevala profesorica Marija Žagar, pisateljeva prijateljica, s katero sta si dolgo dopisovala in v iskrivih pogovorih premlevala številne zanimive teme, med njimi tudi slovensko narodno vprašanje. O njih piše knjiga Sončna ura, katere predstavitev naj bi bila osrednja tema Glasove preje. In je tudi bila, saj je njena vsebina prav zvestoba slovenski nacionalni identiteti, kot je na misel voditelja Preje Miha Nagliča, da se pogovor bolj suče okoli zgodovine in nacionalnega vprašanja kot o sami knjigi, dejal Boris Pahor. Ob pisateljevem obisku so bili počaščeni tudi v Gimnaziji Kranj, ki letos slavi dvestoletnico, je v uvodnem pozdravu dejal ravnatelj Franci Rozman. Pisatelj Boris Pahor (letos je napolnil 97 let) je veliko govoril o primorski zgodovini, ki je zgodovina Slovencev in tudi Evropejcev. Spomnil je tudi na prve žrtve fašizma, štiri ustreljene bazoviške junake, ki so jim postavili spomenik v Prešernovem gaju v Kranju, kjer je bila ravno včeraj slovesnost ob 80-letnici njihove smrti. Zanimiva pa je tudi njegova zamisel o slovenski himni, za katero misli, da bi morala veljati prva kitica Prešernove Zdravljice, ki govori o slovenskem narodu, in ne sedanja predzadnja, ki omeja le sosede.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / petek, 18. december 2015 / 11:02

Lepa, bistra Sava izpod Triglava

Zelenci pri Ratečah so rojstni kraj naše čiste zeleno-modre reke Save. Dokler teče po Zgornjesavski dolini, je še zeleno-modra. Njena pot do izliva v Donavo v Beogradu teče mimo številnih naselij,...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 18. julij 2018 / 22:10

Za dober začetek Vztrajanje

S filmom Mihe Knifica Vztrajanje se je v Kranju začel cikel četrtkovih filmskih projekcij na prostem. V strahu pred slabim vremenom so tokrat gledalci napolnili dvorano Stolpa Škrlovec.

Nasveti / sreda, 18. julij 2018 / 22:09

Puding, liker in kompot iz borovnic

Ker je letos res prava sezona borovnic, je prav, da jo na polno izkoristimo. Ko pridemo iz gozda, se še kako prileže rižev puding z borovnicami, iz preostalih borovnic pa lahko pripravimo borovniče...

Razvedrilo / sreda, 18. julij 2018 / 22:09

Mladi glasbeni ambasadorji

Skupina kar stopetindvajsetih mladih ameriških glasbenikov se je v okviru evropske koncertne turneje ustavila tudi v Škofji Loki, kjer je z raznolikim programom navdušila občinstvo na Cankarjevem trgu...

Šport / sreda, 18. julij 2018 / 22:08

Veselile so se tudi domače plavalke

V Plavalnem klubu Gorenjska banka Radovljica so minuli konec tedna pripravili 42. Mednarodni miting Telekom 2018, na njem pa so se uspešno predstavile tudi domače tekmovalke.

Gorenjska / sreda, 18. julij 2018 / 22:07

Gorenjski dodatna razvojna sredstva

V petek podpisali dodatek k dogovoru za razvoj gorenjske regije o 21 regijskih projektih, ki jih bodo s 23,6 milijona evrov podprla tri ministrstva.