Kordež na dopustu, sledi ovadba
Po izsledkih izredne revizije poslovanja je Merkur lani namesto 1,9 milijona evrov dobička ustvaril za 180 milijonov evrov izgube. Knuplež je Kordeža poslal na dopust, napoveduje tudi odškodninske tožbe.
Naklo – Izredno revizijo mora sicer potrditi še nadzorni svet nakelskega trgovca, vendar osnutek revizorskega mnenja kaže, da je prejšnja uprava Bineta Kordeža bilance vodila po svoje. »Revizijsko mnenje s pridržkom bo javno objavljeno po potrditvi nadzornega sveta, v skladu z njim pa bo uprava zoper kršitelje oziroma povzročitelje tega stanja, bodisi pravne osebe bodisi takratne vodilne, ukrepala v skladu z zakonom o gospodarskih družbah,« pojasnjuje Bojan Knuplež, ki vodi Merkur od 1. julija. Podrobnosti postopkov in imen oseb v Merkurju ne želijo razkriti, vendar je jasno, da odgovornost leži vsaj na prejšnjem predsedniku uprave Binetu Kordežu, katerega je Knuplež poslal na izredni dopust, kasneje pa najbrž sledi odpoved delovnega razmerja.
»Poslovno je nehigiensko, morda bi lahko tudi oviralo delo nove uprave,« je o tej temi povedal Knuplež in tudi, da Merkurja brez bank danes ne bi bilo več. Merkur naj bi od prejšnje uprave in tudi Merfina zahteval povračilo več kot sto milijonov evrov, ali je revizija dovolj tudi za kazensko ovadbo, pa Knuplež še ne ve. Bine Kordež je v pisnem odgovoru pojasnil, da so za nastalo situacijo krive banke, ki so Merfin silile k predčasnemu poplačilu dolga: »Iz tega izhaja pretežni del izgube Merkurja. Če bi znova posodile le polovico tega denarja Merkurju, bi ta lahko znova posloval uspešno in z dobičkom kot pred tem, brez večjih ukrepov, odpuščanj in premestitev. Žal se govori le o tem, kdo je kriv, namesto da bi Merkurju zagotovili denar.«
Ali bo na tapeti odškodninske odgovornosti le Bine Kordež ali celotna nekdanja uprava z Goranom Čelesnikom in Milanom Jelovčanom ter tudi direktorico Merfina Marto Bertoncelj, še ni znano. O tem naj bi, tako Knuplež, odločali odvetniki. Zato pa je toliko bolj jasno, da bo novi predsednik uprave z ostrimi ukrepi posegel v Merkur. Čeprav sanacijski program še ni dokončen in javen, pa je znano, da bo do konca leta 2012 iz podjetja moralo oditi več kot tisoč zaposlenih, vsa režija bo skoncentrirana v Naklem, zato se bo moralo iz Celja voziti na delo več kot dvesto zaposlenih.