Slabo plačilo ali pomoč pri študiju
Študentka turizma in gostinstva je razočarana zaradi mizernega plačila obvezne prakse. V Turizmu Bled pravijo, da bodo premislili o nadaljnjem sodelovanju s šolo.
Bled – »Na Turizmu Bled sem opravljala obvezno prakso. Za 160 ur so mi najprej izplačali 501 evro, čez teden dni pa poklicali, da gre za napako in naj vrnem 343 evrov,« nam je pisala študentka Višje strokovne šole za turizem in gostinstvo Bled, ki želi ostati anonimna. Ob našem kasnejšem pogovoru je povedala, da je na koncu (po dogovoru) vrnila 140 evrov, vendar se tudi s tem ne strinja: »Sošolec je za isto delo dobil veliko več, sama pa sem morala z lastnim vozilom tudi na Jesenice, v Mengeš, … To je izkoriščanje, oni pa zahtevajo denar nazaj.«
Po prvotnih načrtih naj bi bilo njeno delo vredno le okoli 150 evrov, od tega pa je šla polovica na račun stroškov prevoza. »Žal gre za obvezno prakso, ki jo moramo opraviti. Drugi del je v gostinstvu, kjer plačajo bistveno več: štiri evre na uro, v turizmu zgolj pol evra na uro,« pojasni študentka, ki sicer priznava, da je med prakso spoznala Bled in blejske hotele. Eva Štravs Podlogar, direktorica Turizma Bled, je bila nad pritožbo študentke začudena: »Vse smo se dogovorili: sedaj s študentko, prej s šolo. Njeni študenti pri nas opravljajo obvezno prakso, za plačilo pa jim po kolektivni pogodbi obračunamo 15 odstotkov povprečne plače v panogi.«
Študentki so nakazali previsok znesek, v Turizmu Bled so jo prosili, da vrne razliko, kar je tudi storila. »Drži, nekateri prakso plačajo več, vendar jih tudi bolj potrebujejo. Ob takšnem primeru bomo razmislili, če bomo študentom še omogočili opravljanje obvezne prakse pri nas,« še pravi direktorica in zavrača misel, da izkoriščajo študente. »Prej jim pomagamo, da opravijo prakso, ki je obvezna za prehod v višji letnik, nekaj malega pa jih tudi naučimo,« pravi Eva Štravs Podlogar.