Slabo plačilo ali pomoč pri študiju

Študentka turizma in gostinstva je razočarana zaradi mizernega plačila obvezne prakse. V Turizmu Bled pravijo, da bodo premislili o nadaljnjem sodelovanju s šolo.

Bled – »Na Turizmu Bled sem opravljala obvezno prakso. Za 160 ur so mi najprej izplačali 501 evro, čez teden dni pa poklicali, da gre za napako in naj vrnem 343 evrov,« nam je pisala študentka Višje strokovne šole za turizem in gostinstvo Bled, ki želi ostati anonimna. Ob našem kasnejšem pogovoru je povedala, da je na koncu (po dogovoru) vrnila 140 evrov, vendar se tudi s tem ne strinja: »Sošolec je za isto delo dobil veliko več, sama pa sem morala z lastnim vozilom tudi na Jesenice, v Mengeš, … To je izkoriščanje, oni pa zahtevajo denar nazaj.«

Po prvotnih načrtih naj bi bilo njeno delo vredno le okoli 150 evrov, od tega pa je šla polovica na račun stroškov prevoza. »Žal gre za obvezno prakso, ki jo moramo opraviti. Drugi del je v gostinstvu, kjer plačajo bistveno več: štiri evre na uro, v turizmu zgolj pol evra na uro,« pojasni študentka, ki sicer priznava, da je med prakso spoznala Bled in blejske hotele. Eva Štravs Podlogar, direktorica Turizma Bled, je bila nad pritožbo študentke začudena: »Vse smo se dogovorili: sedaj s študentko, prej s šolo. Njeni študenti pri nas opravljajo obvezno prakso, za plačilo pa jim po kolektivni pogodbi obračunamo 15 odstotkov povprečne plače v panogi.«

Študentki so nakazali previsok znesek, v Turizmu Bled so jo prosili, da vrne razliko, kar je tudi storila. »Drži, nekateri prakso plačajo več, vendar jih tudi bolj potrebujejo. Ob takšnem primeru bomo razmislili, če bomo študentom še omogočili opravljanje obvezne prakse pri nas,« še pravi direktorica in zavrača misel, da izkoriščajo študente. »Prej jim pomagamo, da opravijo prakso, ki je obvezna za prehod v višji letnik, nekaj malega pa jih tudi naučimo,« pravi Eva Štravs Podlogar.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 24. junij 2015 / 11:37

Leto Primorcev

Dobili smo zmagovalko šova Big Brother, naziv MasterChef je šel v moške roke, vračajo pa se šov TOP 4 s Tjašo Kokalj, jeseni Gostilna išče šefa in druga sezona Kmetije: Nov začetek. Z malih zaslonov s...

Objavljeno na isti dan


Komenda / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Priložnost za težje zaposljive

Z željo ustvariti delovna mesta težko zaposljivim invalidom s podeželja v lokalnem okolju so v Komendi ustanovili zavod Grunt. Njegovi zaposleni opravljajo različna dela na kmetiji Zadrgal.

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:02

Žarek upanja za Zlatorog

Najemniki kampa Zlatorog so v sodelovanju s finančnimi partnerji na Občino Bohinj posredovali pismo o nameri za odkup kampa. Zanima jih tudi vlaganje v hotel Zlatorog.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 15:01

Veselih deset Pod Stražo

Cerkljanska dramska skupina Pod Stražo je praznovala deset let delovanja. Članom iz Poženika, Šmartnega in Pšate poseben izziv predstavlja uprizarjanje starih dramskih del, predelanih v cerkljansko na...

Gospodarstvo / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:05

Pr' Šmajd pridelujejo industrijsko konopljo

Na kmetiji Pr' Šmajd v Predosljah pridelujejo industrijsko konopljo. Iz semena stiskajo konopljino olje, pripravljajo konopljine beljakovine in vlaknine ter konopljin čaj.

GG Plus / ponedeljek, 12. oktober 2015 / 14:01

Kranjski gospodje in tovariši

Osrednji razstavni projekt Gorenjskega muzeja v letošnjem letu, razstava Gospodje in tovariši s podnaslovom Kapitalistični in socialistični razcvet Kranja 1920–1980, je od maja do februarja prihodnje...