Zaključiti z Vegradom ali prekiniti pogodbo
Zaradi težav velenjskega Vegrada imajo posledično težave tudi gorenjski investitorji. Še največ kranjska mestna občina z gradom Khislstein, enako pa vsi drugi investitorji.
Kranj – Bomba na vhodnih vratih podjetja, po več mesecih vsaj delno plačilo delavcev, v začetku tedna pa odstop predsednice uprave Hilde Tovšak. Skupni imenovalec naštetega je gradbeno podjetje Vegrad, kot tudi negotovost pri gradnji nedokončanih objektov. Zaključiti delo s tem podjetjem ali neposredno plačati podizvajalce, pa je sedaj vprašanje investitorjev. Po željah sedaj že bivše predsednice uprave Hilde Tovšak je začel potekati insolventni postopek Vegrada, saj je to velenjsko gradbeno podjetje le v prisilni poravnavi. Ali bo ta uspešna ali ne (z 20-odstotnim poplačilom upnikov), še vedno ostaja vprašanje, enako tudi, kako težave in dolgotrajna insolventnost podjetja vplivajo na zaključevanje projektov.
Aleksander Schara, direktor Lokainvesta, ki je skupaj z Vegradom zgradil 114 stanovanj v soseski Planina Jug v Kranju, nam je povedal, da je njihov objekt morda zadnji Vegradov, ki je pridobil uporabno dovoljenje: »Razlog je v naši intenzivni vlogi pri zaključku gradnje. Zelo hitro smo se tudi zavedeli njihovih težav in slabega ravnanja s podizvajalci, zato smo jih plačevali neposredno.« Schara se zaveda, da bodo pri objektih, kjer je investitor ali Vegrad ali občina ali država, težko postavili krizno ekipo, ki bo dokončala gradnjo: »Vegrad nima denarja za dokončanje poslov, občine ali država pa so vezani na javna naročila. Ti zato težje plačujejo mimo glavnega izvajalca.« Sami so že na začetku podpisali pogodbo, ki jim je omogočala neposredna plačila podizvajalcem.
V Kranju za Mestno občino Kranj velenjsko podjetje izvaja dela v gradu Khislstein. »Po osnovni pogodbi bi morala biti dela zaključena 20. septembra 2009. Do letošnjih pomladnih mesecev so bili podani objektivni razlogi za podaljševanje roka, od maja pa čutimo Vegradove probleme insolventnosti,« pojasnjuje Mirko Tavčar, v. d. direktorja kranjske občinske uprave. Težave velenjskega gradbenega podjetja izhajajo iz (razumljivih) zahtev podizvajalcev in dobaviteljev po vnaprejšnjem plačilu, v MOK pa še ugotavljajo, da so delavci na gradbišču sicer prisotni, vendar vidno demotivirani za delo.
V Medvodah je trzinsko podjetje Adria Grad investitor večstanovanjskega objekta Na Klancu. Čeprav naj bi gradnja zaradi Vegrada že nekaj časa stala, takšne so govorice v Medvodah, pa direktor Tomaž Sajovic pravi, da dela potekajo v notranjosti: »Izvedba pa je res upočasnjena in prilagojena trenutnim razmeram na trgu. Vegradu pomagamo z materialom, prekinitev pogodbe pa trenutno ne pride v poštev. Rok za dokončanje gradnje smo podaljšali, objekt bi moral biti končan do konca leta, vseljiv pa marca prihodnje leto.« »Projekt Khislstein je v 90 odstotkih zaključen, že nekaj časa pa se ukvarjamo z vprašanjem, ali zaključiti objekt z Vegradom ali prekiniti pogodbo. S podizvajalci pripravljamo tripartitne dogovore, ki bi lahko zaključili projekt in bili plačani iz občinskega proračuna,« o različicah rešitve pravi Tavčar.
MOK je doslej Vegradu poravnal vse obveznosti, ki jih je potrdil nadzor, obstajajo pa obveznosti med Vegradom in podizvajalci – te naj bi v skrajnem primeru poravnali iz bančne garancije. Grad Khislstein bo obnovljen s 15-mesečno zamudo. Zaradi težav velenjskega gradbenega podjetja pa ima Lokainvest težave tudi po zaključku gradnje – z odpravo pomanjkljivosti. »Sami smo morali izdati bančno garancijo za kupce, po zlomu Vegrada pa se moramo tudi sami ukvarjati z odpravo pomanjkljivosti. Ne verjamem, da bomo od Vegrada kdaj kaj iztržili nazaj.« Tomaž Sajovic pa nam je povedal, da jih bolj skrbi prodaja 63 stanovanj Na Klancu: »Oktobra začnemo s prodajo, zanimanje je, vendar to še nič ne pomeni.«