Kordež iz Merkurja, sledi ovadba?
Uprava Merkurja je prejela osnutek revizije lanskega poslovanja: uprava Bineta Kordeža je poslovala s pridržkom. Po potrditvi na nadzornem svetu naj bi sledile ovadbe proti odgovornim, torej tudi Kordežu.
Kranj - Potem, ko je Bojan Knuplež, predsednik uprave nakelskega Merkurja, povedal, da bo v primeru potrditve sanacijskega načrta v dveh letih brez dela ostalo več kot tisoč zaposlenih, je sedaj spregovoril tudi o osnutku revizorskega mnenja. »Uprava je bila seznanjena z osnutkom revizorskega mnenja, ki ga je za leto 2009 izdala revizijska družba KPMG. Letno poročilo s tem revizorjevim mnenjem bo kmalu obravnaval nadzorni svet, po njegovi potrditvi pa bo letno poročilo tudi javno objavljeno. Revizorsko mnenje je s pridržkom, v skladu s tem pa bo uprava zoper kršitelje oziroma povzročitelje tega stanja bodisi pravne osebe bodisi takratne vodilne ukrepala v skladu z zakonom o gospodarskih družbah,« pojasnjuje Knuplež. Podrobnosti teh postopkov in imena oseb v Merkurju še ne želijo razkriti, potrdili so le, da je novi predsednik uprave Binetu Kordežu odredil izredni dopust.
Iz izjav predsednika Bojana Knupleža bi lahko sklepali, da bi lahko kazenske in odškodninske tožbe vložili proti Binetu Kordežu kot nekdanjemu predsedniku uprave ter tudi drugim članom uprave: Goranu Čelesniku in Milanu Jelovčanu ter tudi zoper podjetje Merfin, kjer so bili združeni menedžerji prevzemniki Merkurja, vodila pa ga je Marta Bertoncelj. Na več informacij bo potrebno počakati do javne objave rezijskega mnenja.
Čeprav ne dokončno, pa je že sedaj jasno, da bo Knuplež v prihodnjih dveh letih za obstoj Merkurja odpustil več kot tisoč zaposlenih. »Do konca leta 2012 bo v celotni Merkur Group predvidoma 1080 zaposlenih manj kot danes. Ocena je del osnutka sanacijskega načrta, ki bo predvidoma dokončno pripravljen do konca septembra,« je povedal Knuplež. Od predvidenih 1080 odpuščenih delavcev jih kar 670 prihaja iz divizij Merkur in Mersteel v Sloveniji. V diviziji Big Bang, ki jo je pred prevzemom predsednika uprave Merkur Group vodil Knuplež, odpuščanj ne bo. Ta divizija tudi edina posluje nemoteno.
S predvidenimi ukrepi se nobena od divizij ne bo ukinila niti ne priključila Merkurju. Pa vendar bo, po izvedenem ukrepu selitve režijskih delavcev iz Celja na Gorenjsko, v Naklem skoncentrirana vsa režijska dejavnost Merkurja. Na ta način naj bi prihranili več milijonov evrov. V Merkur Group je bilo konec julija zaposlenih 4468 delavcev, od tega v Sloveniji 249 v Mersteelu, v Merkurju 2561 (od tega okrog 1500 v maloprodaji - trgovine) in v Big Bangu 429. V trgovskih centrih zaenkrat viška zaposlenih ni, še več, s premestitvijo zaposlenih iz režije v trgovske centre (pred meseci) so skušali ustrezno zapolniti manjko zaposlenih v posameznih centrih.