Podelili zadružna priznanja
Najpomembnejše zadružno priznanje je letos prejela Anica Frelih, dolgoletna direktorica Kmetijsko gozdarske zadruge Škofja Loka.
Gornja Radgona – V četrtek se je na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni končal 48. mednarodni kmetijsko živilski sejem, na katerem so ponudbo kmetijskega »blaga« popestrile še različne predstavitve, srečanja, posveti, pogovori, tekmovanja, družabne prireditve in podelitve priznanj. V sredo, ko je bil na sejmu dan zadružnikov, je Zadružna zveza Slovenije podelila priznanja zaslužnim zadružnikom, zadružnim delavcem in organizacijam. Najvišje priznanje, to je priznanje za trajen prispevek k razvoju zadružništva, je prejela Anica Frelih, dolgoletna direktorica Kmetijsko gozdarske zadruge Škofja Loka. Frelihova se je v zadrugi zaposlila leta 1973 kot delavka v računovodstvu, vse od leta 1992 pa do julija letos pa jo je kot direktorica odgovorno in uspešno tudi vodila. Leta 2000 je prevzela vodenje upravnega odbora Zveze hranilno kreditnih služb Gorenjske, zelo se je angažirala pri nakupu Klavnice Škofja Loka in bila njena začasna direktorica, je pa tudi članica uprave Mlekopa. Priznanje za prispevek k razvoju zadružništva je prejelo devetnajst zadružnikov in zadružnih delavcev, med njimi tudi Gašper Grabnar (KGZ Kamnik), Vida Lamovec (KGZ M Sora Žiri), Peter Podgoršek (KZ Medvode) in Franc Vidmar (KZ Cerklje). Priznanje za posebno priložnost je ob 110. obletnici delovanja prejela Kmetijska zadruga Cerklje.
Ocenjevanje kmetijske mehanizacije
Na ocenjevanju sejemske kmetijske mehanizacije in opreme so se izkazali tudi gorenjski razstavljavci. Agromehanika iz Hrastja je dobila zlato medaljo za pršilnik z radialnim ventilatorjem za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev v trajnih nasadih – Agromehanika AGP-R in srebrni medalji za traktor Deutz Fahr Agrofarm Profi Line TTV 420 430 in za traktor Antonio Carraro TRG 9800, Creina iz Kranja srebrno medaljo za cisterno za gnojevko CVC 14000 z deponatorjem gnojevke 4,5 metra, Euro Globtrade iz Voklega zlato za kombinirano balirko z ovijalcem McHale Fusion 2 in srebrno za traktorsko prikolico Brantner 13 045 XXL Silage Profi, Grapak iz Strahinja zlato za škropilnico Caffini Standard Fox z zračno podporo in bronasto za podrahljač Alpego K1-250, Interexport iz Potoka pri Komendi zlati medalji za traktorja Fendt 828 Vario SCR in Fendt 211 Vario in srebrno za traktor Valtra N142 Direct, Kmetijsko gozdarska zadruga Sloga iz Kranja zlati medalji za sistem za žetev v nagibu John Deere Hill Master in za sistem za natančno kmetovanje John Deere Auto Trac satelitska navigacija ter srebrno medaljo za direktno koruzno pnevmatsko sejalnico Kuhn Maxima 2- do 4-redna. Podjetje Kozina iz Kranja je dobilo zlato medaljo za vsipni koš z valji za sortiranje krompirja, Romax iz Kranja zlato za traktor Claas Arion 420 CIS, srebrno za kombinirano balirko Kuhn I-Bio in bronasto za čelni traktorski nakladalec Stoll FZ, Trisa iz Begunj pa srebrno medaljo za stroj za pakiranje razžaganih drv in bronasto za gozdarski vitel v kombinaciji z dvigalom za les.
Simon Lipovec najboljši v nakladanju lesa
Zavod za gozdove Slovenije je v sodelovanju s Pomurskim sejmom pripravil v nedeljo 12. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, na katerem se je v različnih disciplinah pomerilo petnajst ekip in 51 tekmovalcev iz območnih enot zavoda. Ekipno je bila kranjska območna enota peta in blejska štirinajsta, med posamezniki je bil med gorenjskimi sekači najboljši Štefan Trojar (OE Kranj) na osmem mestu, Simon Lipovec (OE Bled) pa je zmagal v nakladanju lesa in sestavljanju piramide.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je v okviru dneva govedorejcev organizirala ocenjevanje goveje živine, priznanja najboljšim je podelili minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, za plemenske telice črno bele pasme sta priznanje prejela tudi rejca Milan Brence iz Gorenje vasi in Jakob Kropivnik s Pšate pri Cerkljah. Na tekmovanju v košnji na tradicionalen način, ki ga je organizirala Zveza podeželske mladine Slovenije, je bila gorenjska ekipa šesta. Na pogovoru o prednostih velikih družin je sodeloval tudi Rok Roblek, najstarejši od petih otrok z Mešanove kmetije v Bašlju.