Paradižnikov molj že na Gorenjskem
Med dvaindvajsetimi območji v Sloveniji, kjer so odkrili paradižnikovega molja, so tudi Žeje v nakelski občini.
Kranj – Paradižnikov molj se je v Evropi prvič pojavil pred štirimi leti v vzhodni Španiji, v Sloveniji so prve metuljčke novega škodljivca paradižnika ulovili lani. Republiška fitosanitarna služba je junija letos že izdala odločbo o nujnih ukrepih za preprečevanj vnosa in širjenja paradižnikovega molja, s katero je razmejila napadena območja (z žariščem in varovalnim pasom), določila nadzor molja in gostiteljskih rastlin ter fitosanitarne in druge ukrepe. Na seznamu je dvaindvajset območij, med njimi tudi Žeje v občini Naklo, kjer so prvega paradižnikovega molja odkrili 15. junija letos.
Kot navajajo v republiški fitosanitarni upravi, so v Sloveniji ogroženi vsi zavarovani prostori – rastlinjaki in plastenjaki, kjer pridelujejo paradižnik. Visoke poletne temperature omogočajo razvoj molja tudi na prostem, vendar lahko prezimi le na Primorskem. Primarni gostitelj je paradižnik, lahko pa napade tudi krompir, jajčevce in nekatere vrste okrasnih rastlin. Od zgodnje spomladi do jeseni se razvije tudi sedem, osem generacij molja. Škodljive so ličinke, ki se takoj, ko se izležejo, začnejo hraniti na plodovih, steblih in listih, kjer povzročajo značilne izvrtine nepravilnih oblik in galerije. Posledice se odražajo v upočasnjeni rasti in zakasnelem oblikovanju plodov.
Ker v Sloveniji za zatiranje paradižnikovega molja še ni registriranih fitofarmacevtskih in biotičnih sredstev, so zelo pomembni preventivni ukrepi, kot so uporaba zdravih sadik (najbolje domačega izvora), uvedba kolobarja, opazovanje gostiteljskih rastlin, nastavitev feromonskih vab, zavarovanje rastlinjakov z zaščitno mrežo, odstranjevanje plevelov in oranje tal po spravilu pridelka. Pomembno je tudi, da pridelovalci za skladiščenje plodov ne uporabljajo rabljene embalaže iz supermarketov.