Gorenjski tisk razdeljen na dve podjetji
Veliki kranjski tiskar je lani posloval z dobičkom, vendar le zaradi finančnih naložb in oddajanja nepremičnin.
Kranj – Lastniki Gorenjskega tiska (v nadaljevanju GT) so se ta teden sestali kar na dveh skupščinah. Na prvi, redni, so lastniki obravnavali letno poročilo in razdelili dobiček prejšnjega leta ter podelili razrešnico predsedniku uprave Andreju Kropetu. »Na drugi skupščini so se lastniki odločili za izčlenitev dejavnosti tiskarskih storitev in vezave na novo družbo Gorenjski tisk storitve,« pojasnjuje Krope.
Leto 2009 je GT končal z dobičkom, ki pa je bil posledica finančnih dejavnosti, ne pa tiskarske dejavnosti (tako je že vrsto let). Kriza na grafičnem trgu v zadnjih dveh letih kaže zobe tudi v velikem kranjskem tiskarju, saj je povpraševanja veliko manj kot v času konjunkture, ponudba tiskarjev ostaja skoraj enaka. »Težava je predvsem v padanju cen tiskarskih storitev. Lani smo največji padec zaznali na področju propagande, saj so podjetja pri oglaševanju stopila na zavoro,« pojasnjuje predsednik uprave. Kljub hudim časom za gospodarstvo so lani uspeli skoraj petino realizacije doseči z novimi kupci.
Zakaj ločitev dejavnosti, če tiskarske storitve niso donosne? »Ločitev so lastniki predlagali zato, da se lahko optimalno posvečamo tiskarski dejavnosti in aktivneje iščemo poslovne priložnosti. Na ta način se bodo prej videli rezultati našega dela,« odgovarja Krope in dodaja, da bo tudi finančna dejavnost preglednejša (v to spadata tudi upravljanje z nepremičninami na Zoisovi in v ulici Mirka Vadnova v Kranju). Obe podjetji naj bi že kmalu ustvarjali dobiček. GT je v zadnjih mesecih kar 900 tisoč evrov porabil za šest novih tiskarskih strojev, na ta način pa so povečali produktivnost in avtomatizacijo v knjigoveznici. »Postali smo konkurenčnejši, to pa je osnova za dolgoročni obstoj podjetja,« pojasnjuje predsednik uprave, ki zatrjuje, da bo tiskarska dejavnost ostala v Kranju.
Za poslovanje, zaposlene (danes 161 sodelavcev) in kupce z novim podjetjem GT storitve tako naj ne bi bilo sprememb, Andrej Krope pa je zaenkrat direktor obeh podjetij. Letošnje poslovanje v GT (sedaj GT storitve) je nekoliko boljše kot lani. V proizvodnji je več propagandnih tiskovin, na področju knjig pa je manj povpraševanja kot lani, predvsem pa beležijo upad naklad. Naročniki se odločajo za ponatise v manjših nakladah. »Največji problem so nizke cene. Obseg dela je bil lani podoben kot v letu 2008, zaradi nižjih cen pa smo imeli nižjo realizacijo za 13 odstotkov,« pravi Andrej Krope. Kakovost v GT ni bila nikoli problem.