Brezvestno poteptana pravičnost
Tako kot dr. Anton Stres na Brezjah so tudi drugi slovenski škofje v šmarenskih pridigah opozorili na naraščajočo socialno stisko ljudi.
Brezje – Tako kot na vseh dosedanjih mašah slovenskih škofov na veliki šmaren je bilo tudi letos namenjene največ pozornosti nedeljski maši in pridigi ljubljanskega nadškofa metropolita dr. Antona Stresa v baziliki Marije Pomagaj na Brezjah. Nadškof je v njej namenil največ pozornosti materinski podobi Marije, socialni stiski in krivicam, ki jih doživljajo ljudje v nekaterih slovenskih podjetjih, in varovanju družine ter zakonske zveze moža in žene. Romarjem, zbralo se jih je okrog 3000, so v nedeljo na Brezjah ponujali v podpis tudi zahtevo po umiku predloga novega družinskega zakona, ki tudi pri otrocih izenačuje pravice različno in istospolnih zakonskih partnerjev.
Nadškof dr. Anton Stres je spomnil na letošnji evharistični kongres v Celju, na katerem so v nalogah Cerkve v prihodnjem pastoralnem letu dali posebno pozornost dobrodelnosti in dejavni krščanski ljubezni, solidarnosti in zavzemanju za družbeno pravičnost.
»V zadnjem času smo priča hudim krivicam, ki se množično dogajajo delavcem v nekaterih slovenskih podjetjih. Pravičnost je bila grobo in brezvestno poteptana. To je nedopustno in sramotno. Brez učinkovitega zatiranja samovolje ni mogoče zagotavljati osnovne pravičnosti v družbi. Odgovorni v državi, ki imajo prvi nalogo in ustrezna sredstva za preprečevanje takšnih krivic, imajo dolžnost, da to čim prej tudi v praksi zagotovijo. Pri tem moramo enako zaščititi osnovne pravice domačih in tujih delavcev, saj ima vsak delavec pravico do dostojnega prebivališča, potrebnega počitka, zdravstvenega in pokojninskega zavarovanja ter do pravičnega plačila za opravljeno delo. Morda tudi v Cerkvi nismo dovolj hitro in jasno opozorili na krivice in stiske številnih delavcev, kljub temu da so jim karitativne organizacije pomagale po svojih močeh,« je povedal nadškof dr. Anton Stres in spomnil, da naloga Cerkve ni le pomagati in blažiti stisko, ampak tudi opozarjati na krivice, kar so že pred leti poudarili na II. Vatikanskem koncilu.
Nadškof je pojasnil stališče katoliške Cerkve do družine in otrok. »Velikokrat se zgodi, da otrokom manjka oče ali mati. Tisti od staršev, ki ostane, se mora s podvojeno močjo truditi za ustrezno vzgojo. Takim skrbnim staršem v enostarševskih družinah gre vse naše priznanje, pa tudi podpora in pomoč. Vendar te izjeme samo potrjujejo pravilo, da ni vseeno, v kakšnem družinskem okolju odraščajo otroci, ampak je za otroke najbolje, najbolj zaželeno in najbolj obetavno, če lahko doživljajo skrbno in odgovorno očetovsko avtoriteto ter brezpogojno materinsko ljubezen in nežnost. Čeprav tega marsikdaj ni mogoče v polnosti uresničiti, iz tega ne sledi, da lahko družino, zgrajeno na zakonski zvezi moža in žene, dodatno slabimo in rečemo, da je vseeno, v kakšni družinski skupnosti odraščajo otroci. Ni in nikoli ne bo vseeno! Zato je treba storiti vse, da bo lahko čim več otrok odraščalo ob očetu in materi,« je povedal v pridigi nadškof dr. Anton Stres, ki je popoldne v cerkvi Marijinega vnebovzetja v Lescah blagoslovil nove orgle.