Pogled v fotografsko zgodovino
Fotografske mojstrovine starejših kranjskih fotografov, ki so od četrtka naprej na ogled v Galeriji Prešernove hiše v Kranju, so delo petnajstih avtorjev, katerih dela hrani Kabinet slovenske fotografije pri Gorenjskem muzeju.
Na razstavi je na ogled izbor enainštiridesetih fotografij petnajstih kranjskih avtorjev, ki so nastale v prvih treh desetletjih po 2. svetovni vojni, oziroma vse od ustanovitve Foto-kino amaterskega društva v Kranju leta 1949 pa do sredine sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Med drugim so na ogled fotografije ustanovnih članov društva: Mira Kelbla, Branka Komaca, Toneta Marčana, Janeza Marenčiča in Alojzija Žiberta, in tudi nekaterih, ki so v tem času že ustvarjali in so se društvu pridružili kasneje, kot Mirka Križnarja, Marka Aljančiča, Cirila Pokorna, Marjana Kukca … Kranjski Prvi slovenski fotografski klub amaterjev, ustanovljen leta 1910, katerega 100-letnico že celo leto z različnimi razstavami praznuje Fotografsko društvo Janez Puhar Kranj, se je nekako na novo rodil prav z omenjenim Foto-kino amaterskim društvom, ki je v svojih vrstah povezoval večino kranjskih fotografov, in kontinuirano deluje še danes.
»Gre za izbor najboljših, lahko bi rekel kar reprezentativnih del članov društva, ki so za svoje fotografije prejemali številne nagrade in priznanja na fotografskih natečajih in razstavah doma in po svetu,« je povedal avtor razstave, pri Gorenjskem muzeju tudi vodja Kabineta Slovenske fotografije dr. Damir Globočnik in dodal, da je izbor razstavljenih fotografij opravil med tistimi, ki so jih avtorji skozi leta sami prispevali v Kabinet. Tako so na ogled črno-bele fotografije različnih motivov, največ pa je krajine, vedut, človeške figure pa tudi žanrskih fotografij, ki so deli širših ciklov posameznega fotografa. Zanimive so tudi reportažne in izrazne fotografije, ki pogosto temeljijo na starejših, idealiziranih, realističnih in impresionističnih romantičnih vzorcih.