Alpska konvencija v živo
Na prireditvi, ki je promovirala cilje Alpske konvencije, so se zbrali številni ljubitelji narave. Na eko teku sodeloval tudi predsednik vlade Borut Pahor.
Mojstrana – Blizu petsto sodelujočih se je v jasnem sobotnem jutru zbralo pred dan prej odprtim Slovenskim planinskim muzejem v Mojstrani in se udeležilo športnih, etnoloških in naravovarstvenih aktivnosti, ki jih je pod naslovom Dan Alpske konvencije na pobudo Ministrstva za okolje in prostor pripravilo Športno turistično društvo Olimpik.
Slovenija je lani prevzela predsedovanje Alpski konvenciji, ki alpske države in EU povezuje z namenom spodbujanja trajnostnega razvoja na območju Alp in zaščite interesov tam živečega prebivalstva. A ker je, kot v publikaciji TNP pravi dr. Darij Krajčič, direktor Zavoda RS za varstvo narave in predsednik sveta TNP, med njenimi temeljnimi pomanjkljivostmi prav odprto vprašanje, kako konvencijo približati ljudem, je ena od najpomembnejših nalog slovenskega predsedovanja prav približati jo prebivalcem, ki v Alpah živijo.
Prav to je bil tudi namen sobotne prireditve, ki je v Mojstrano privabila številne obiskovalce; netekmovalnega eko teka ob obrobju dolin Vrata, Krma in Kot se je udeležil tudi predsednik vlade Borut Pahor. Največ obiskovalcev se je po podatkih organizatorjev prijavilo za pohoda po poteh Triglavskih narodnih pravljic, pred muzejem so na etnološki delavnici pripravljali kvašene flancate, obiskovalci pa so si na ta dan lahko brezplačno ogledali Pocarjevo domačijo in dan pred tem odprti planinski muzej.
Ena od sodelujočih organizacij na prireditvi je bil tudi Triglavski narodni park, ki je na prireditev organiziral brezplačni javni prevoz. »Alpska konvencija je dokument, ki ga je treba oživeti, zato sem še posebej vesel tovrstnih aktivnosti na terenu. Naš cilj je namreč ohranjanje narave in trajnostni razvoj približati ljudem, zato si tudi mi prizadevamo za promocijo in spodbujanje ukrepov, ki ta prostor ohranjajo skozi aktivno delo ljudi,« je povedal Šolar.