Zamude pri študentskih izplačilih
Pri največjem ponudniku študentskih del ugotavljajo, da s plačilom študentskega dela zamuja več kot polovica podjetij. Podobno je na Gorenjskem.
Kranj - Gospodarska kriza je udarila tudi dijake in študente, ki skušajo denar služiti s študentskim delom. »Ponudba del se je močno zmanjšala. Dno je dosegla aprila lani, ko je bil upad kar 51-odstoten, trend pa se zdaj zelo počasi popravlja. Poleg tega je vse več podjetij, ki zamujajo z izplačevanjem zaslužkov,« pravi Petra Kovač, vodja marketinga pri največjem slovenskem ponudniku študentskih del e-Študentskem Servisu.
V Sloveniji letno sodelujejo z več kot 20.700 podjetji, več kot polovica pa jih zamuja s plačili, ugotavlja Kovačeva in dodaja, da v recesiji prihaja tudi do daljših zamud kot sicer. Podobno je na Gorenjskem, kjer imajo šest poslovalnic, sodelujejo pa s približno šeststo podjetji in so lani opravili 11.739 študentskih posredovanj. Da dijaki in študenti ne čakajo predolgo na zaslužen denar, študentski servis kar 90 odstotkov zaslužkov založi, saj so uvedli uspešen večnivojski sistem izterjave. »Zaradi obsežnega truda in učinkovitosti naših izterjav ter izplačil iz rizičnega sklada je odstotek dokončno neizplačanih zaslužkov na nacionalni ravni precej nizek – ostane jih za manj kot 0,1 odstotka. Za ilustracijo: lani smo opravili 153 tisoč klicev za izterjavo oz. šeststo na dan, poslali smo 41 tisoč pisnih opominov, vloženih imamo tudi petsto sodnih tožb. V času recesije četrtino delovnega časa naših zaposlenih posvečamo izterjavi zaslužkov, to letno znese 35 tisoč delovnih ur,« pojasnjuje Kovačeva.
Ob tem opozarja, da študentski servis pridobi pravno podlago za izdajo računa in posledično izterjavo šele, ko od delodajalca prejme potrjen izvod, ki naj ga dijaki in študentje zahtevajo še pred pričetkom dela. Prav tako ne bo odveč, če se pozanimate o bodočem delodajalcu, svetuje sogovornica. Na spletnem naslovu http://www.neplacniki.info/ je objavljen seznam podjetij, ki s plačilom študentskega dela zamujajo več kot 60 dni, ta čas na njem najdemo tudi preko 40 gorenjskih podjetij.
V poletnih mesecih se zanimanje za študentsko delo poveča za približno 60 odstotkov. Na Gorenjskem je ta čas po podatkih e-Študentskega Servisa prostih okoli 300 del, od tega se jih dobrih 180 nanaša na strežbo. Povprečna urna postavka za tovrstno delo je v Kranju z okolico 4,10 evra, ker je četrtino manj kot v Ljubljani. Lažja administrativna in lažja fizična dela so plačana od 3,5 evra na uro, med bolje plačanimi pa so težja fizična dela, kot so selitve, kjer so urne postavke lahko še enkrat višje. Prodaja je plačana od tri do štiri evre na uro, promocije od štiri do sedem evrov na uro. Petina del je plačana po učinku (na anketo, na kos, od prodaje, po projektu …), uspešni študenti pa v teh primerih lahko zaslužijo precej več kot pet evrov na uro, je še razložila Kovačeva.