Slike najbrž ukradli objestneži
Iz skladišča Galerije Gregorja Podnarja v Kranju je izginilo 26 slik avtorja Jurija Leidermana, skupaj vrednih okoli 160 tisoč evrov.
Kranj - V obdobju od leta 2009 do 3. avgusta letos so neznani storilci iz poslovnega prostora v Kranju ukradli 26 umetniških slik, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Kot smo kasneje izvedeli, so neznanci vlomili v skladišče Galerije Gregorja Podnarja na območju nekdanjega Tekstilindusa na Savski cesti v Kranju, ga precej razdejali, za povrh pa odnesli slike v Ukrajini rojenega avtorja Jurija Leidermana, ki je sprva deloval v Moskvi, sedaj pa živi in ustvarja v Berlinu. Lastnik galerije Gregor Podnar ocenjuje, da bi v primeru prodaje za ukradene slike uspel iztržiti približno 160 tisoč evrov. Kriminalisti veliko tatvino še preiskujejo.
Galerist in kurator Gregor Podnar je v Kranju odprl svojo galerijo že leta 2003, a jo je čez dve leti preselil v Ljubljano, kasneje pa je odprl tudi galerijo v Berlinu. Prostore v večnadstropni stavbi na območju nekdanjega Tekstilindusa, v kateri delujejo različna društva in skupine, je obdržal kot skladišče, v njem pa je poleg Leidermanovih hranil tudi slike drugih avtorjev. Izginotje umetnin je opazil šele v torek, ko si je po dolgem času spet ogledal skladišče.
»Izginule slike so del dveh večjih zgodovinsko pomembnih instalacij iz leta 1992. Sklepam, da se je zgodilo prav tisto, česar sem se že ves čas bal, vandalizma namreč. Zagotovo ni šlo za pravo krajo, ampak za delo objestnežev, ki se sploh niso zavedali, kaj jemljejo. Leidermanovih slik se na trgu ne more kar tako prodati, saj jih poleg naše prodaja le še pariška galerija. Njegova dela poleg tega kupuje zelo ozek krog zbirateljev,« je razložil. Kot je še dejal, so mu ukradene slike predstavljale tako zbirateljsko vrednost kot tudi potencialno tržno naložbo. »Gre za krajo zgodovinskih kosov umetnika Jurija Leidermana. Če bi jih dobil nazaj, bi bilo to vredno tudi kakšne nagrade,« je Podnar pozval morebitne najditelje oziroma same tatove, naj mu slike, od katerih jih del še vedno pripada avtorju, vrnejo.
Gorenjski policisti so letos (julija) poleg omenjene tatvine preiskovali tudi tatvino sakralnih predmetov (dveh ciborijev, monštrance in dveh kelihov) iz zakristije cerkve v Zasipu, pred tem pa so zadnjo tatvino umetnin obravnavali septembra 2007, ko je med veliko ujmo v Železnikih nekdo iz Groharjevega muzeja v Spodnji Sorici odnesel več slik Ivana Groharja. »Vse tri zadeve še preiskujemo,« je pojasnil Boštjan Glavič, vodja službe direktorja Policijske uprave Kranj.