Spletno izzivanje
Danes boste težko srečali kolesarja, ki na krmilu nima pritrjenega računalnika, ki ga kolesarji strokovno imenujejo števec.
Včasih so bili enostavni in ogromni, kar je danes malce nepojmljivo, ker tisti, ki so še vedno enostavni, so precej miniaturni, tisti, ki vsebujejo skoraj nešteto funkcij, pa tudi niso velikosti televizorja. Tako kot je šla računalniška tehnika naprej, tako so z njo potovali tudi kolesarski števci. Ne preveč številk Gorenjskega glasa nazaj sem že pisal o Garminovih urah, oziroma števcih, ki jih uporabljajo tekači. In takoj so me klicali kolesarji, češ da oni uporabljajo kolesarske različice in jih toplo priporočajo tistim, ki se še odločajo, kaj pritrditi na krmilo. Tudi sam sem uporabnik tega čuda, zato se lahko o tem in podobnem modelu razpišem čez tri strani. Zakaj imeti tako zmogljiv računalnik na kolesu? Vožnje niso dolgočasne, pa vendar je dobro in koristno, da ste sproti in po kolesarjenju informirani, kje in kako ste se vozili. Sam ga uporabljam na gorskem in tudi na cestnem kolesu. Garmin 705hr vsebuje GPS sprejemnik in podrobno cestno in topografsko kartografijo. Če vam začnem naštevati še ostale lastnosti, bo tale ena stran resnično premalo. Za pokušino: brezžična tehnologija, ki omogoča povezavo s senzorjem srčnega utripa, senzorjem hitrosti in kadenc, združljivih senzorjev moči tudi z drugimi proizvajalci, samodejna navigacija, izračun poti s cestno kartografijo, prikaz srčnega utripa: trenutni, povprečni in najvišji, tekmovalni krogi. Lahko si nastavite progo, na kateri vsak trenutek spremljate vse relevantne podatke, srčni utrip, ritem poganjanja, tempo, čas, razdalja, intervalni trening, možnost uporabe virtualnega partnerja, barometrični višinomer, in še in še. Mar rabimo toliko funkcij? Kaj rabimo in kaj ne, bi težko odločil, a Garminovi kolesarski računalniki so tako zanimivi, da ko enkrat začneš tako stvar uporabljati, misliš, da brez tega ne moreš več na kolo. Meni je najbolj všeč, ko vse podatke prenesem v računalnik in potem vidim skoraj vse, kar me zanima povezano z vadbo. Če uporabite še spletni portal Google, potem lahko dejansko vidite kraje, vasi, mesta, po katerih ste kolesarili. Edinstvena stvar za tiste, ki se vsaj malo spoznate na računalnike.
Letošnja novost so Garminovi Izzivi, ki so v bistvu spletna tekmovanja. Edinstvena zadeva za tiste, ki radi s kom ali s samim sabo tekmujete. Enostavno se logirate na portal Garmin Izziv in tako stopite na startno črto. Tekmujete pa lahko, kadar imate čas, in ne, kadar je tekma. Garminov Izziv je edinstven portal tudi za tekače in plavalce. Če pa se zaprete vase in Garmin uporabljate zgolj za lastno radovednost, obstaja program Trening Center, kamor seveda brezplačno shranjujete vse svoje podatke, ki ste jih ustvarili na računalniku. Dobili boste toliko koristnih informacij, da bo vaš napredek prav gotovo zagotovljen. Seveda pa vam ni treba izbrati najdražjega modela. Garminova paleta kolesarskih števcev oziroma osebnih trenerjev, kot jim tudi pravijo, je raznolika in primerna za več globin žepov oziroma število evrov.